Ciąża pozamaciczna (inaczej nazywana ektopową) to ciąża, która zagnieżdża się poza macicą, najczęściej w jajowodzie; czasem miejscem zagnieżdżenia może być jajnik, jama brzuszna lub szyjka macicy. Ta nieprawidłowość w rozwoju ciąży jest niebezpieczna dla zdrowia matki, dlatego bardzo ważne jest aby rozpoznać jak najszybciej jej wczesne objawy. Specjalista może wykryć nieprawidłowy rozwój ciąży lub rozpoznać ciążę pozamaciczną na badaniu USG w pierwszym trymestrze.
Przyczynami ciąży pozamacicznej mogą być operacje macicy, które powodują zagięcie jajowodu, endometrioza, poprzednia ciąża pozamaciczna, przebyte operacje z pooperacyjnym bliznowaceniem, podwiązania jajowodów (źle wykonany zabieg), wielokrotne usuwanie ciąży oraz zachyłki ściany jajowodu. Ryzyko zwiększa się u kobiet, które zaszły w ciąże mimo stosowania tabletek lub wkładki domacicznej; oraz gdy w przeszłości wystąpiła u kobiety infekcja jajowodów lub zapalenie w obrębie miednicy małej. Jeżeli kobieta znajduje się w grupie wysokiego ryzyka wykształcenia się ciąży pozamacicznej, powinna regularnie konsultować się z lekarzem od najwcześniejszym momentów ciąży.
Charakterystyczne objawy ciąży pozamacicznej:
Najczęstszym i najłatwiejszym do zauważenia objawem jest pojawienie się krwawienia bądź plamień, po ówczesnym pozytywnym wyniku testu ciążowego. Krwawienie może przypominać miesiączkę; wydzielina jest w kolorze czerwonym lub brązowym, a ślady krwi mogą być skąpe lub obfite. Kolejnym objawem towarzyszącemu krwawieniom jest ból brzucha i miednicy – często też pojawiają się nudności i wymioty. Ból odczuwany jest z jednej strony ciała lub na całym obszarze brzucha i miednicy może pojawić się nagle, trwać przez dłuższy czas z niezmienną intensywnością lub może również występować w określonych odstępach czasu ze wzrastającą siłą. Ból nasila się podczas kaszlu lub przy poruszaniu się.
W niektórych przypadkach objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem bądź udać się do najbliższego szpitala; – W przypadku gdy podejrzewamy ciąże pozamaciczną, a gdy ciało jest w pozycji leżącej nagle poczujemy ból w ramionach oznacza to przerwanie ciąży (W jej wyniku następuje krwawienie wewnętrzne podrażniające nerwy znajdujące się w ramionach). Gdy pojawią się zawroty głowy a puls zacznie robić się coraz słabszy, skóra zrobi się bladsza i wilgotna, pojawią się omdlenia może doprowadzić to do przerwania jajowodu.
Diagnoza ciąży pozamacicznej jest możliwa poprzez wykonanie dwóch badań – poziom hormonu HCG oraz przez wykonanie USG. Dzięki monitorowaniu poziomu hormonu HCG we krwi matki można zdiagnozować nieprawidłowe zagnieżdżenie się jaja płodowego wskazuje na to braku wzrostu lub spadek poziomu tego hormonu. USG dzięki swojej wysokiej rozdzielczości pozwala na uwidocznienie macicy i jajowodów – lekarz może więc określić ciąże pozamaciczną kierując się tym czy pęcherzyk ciążowy znajduje się w macicy.
Po rozpoznaniu ciąży pozamacicznej przed jej pęknięciem stosuje się zabieg wykonywany metodą laparoskopową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here