Bajki Disney kochają całe rodziny, z kin wychodzą roześmiani rodzice i jeszcze bardziej zadowolone dzieci. Fabuły animacji wprowadzają widza w piękno świata, przyjaźni, miłości i oddania. Są łzy smutku i łzy szczęścia, tak jak w prawdziwym życiu bohaterowie popełniają błędy lecz mają szansę żeby zrozumieć i naprawić swoje zachowanie. Słowa przepraszam i dziękuję mają uroczą oprawę. Mimo, iż uczeni jednego z amerykańskich uniwersytetów stwierdzili, że księżniczki z bajek Disney mogą niekorzystnie wpływać na małe dziewczynki to każdy rodzic decyduje o tym co ogląda jego dziecko. Patrząc na waleczną Meridę czy Pocahontas, samodzielną Tianę i odważną Mulan czy Vaianę można odnieść wręcz odwrotne spostrzeżenia o sile i determinacji młodych kobiet.

Za nim pójdziemy na bajki dla dzieci Disney do kina czy włączymy ją na DVD należy zapoznać się z treścią, rodzice najlepiej wiedzą jaką tematykę lubi ich dziecko i czego się boi. Filmy animowane Walta z pewnością nie zawierają przemocy, zdarzają się smutne chwile jak ta w Królu Lwie kiedy to ginie Mufasa na oczach Simby czy cała historia Coco o sile rodzinnych więzów. W bardzo bogatym dorobku wytwórni jest wiele pięknych, bajek z głębokim i ważnym przekazem, przyjrzyjmy się im bliżej:

→ Król Lew (1994)
Na tej bajce wychowują się już kolejne pokolenia, a piosenka Eltona Johna „Can You fell the Love tonight” stała się kultowym hitem. Król Lew jest ponadczasową historią gdzie przyjaźń i odwaga to najważniejsze oręże. Śledzimy dorastanie Simby, który staje się oddanym i mądrym bohaterem. Pomimo przeciwności losu wraz z oddanymi Simonem i Pumbą stawia czoła żądnemu władzy Skazie. Doskonały obraz dzikiej sawanny, hierarchii wśród zwierząt oraz siły przyrody. Hakuna Matata!

→ Vaiana: Skarb Oceanu
Błękit oceanu, egzotyka wysp, uroki życia plemiennego to wszystko oszałamia widza. Bajka zrobiona z wielkim rozmachem, muzyka z filmu to majstersztyk. Losy dzielnej Vaiany i krnąbrnego półboga Maui ogląda się z zachwytem na ustach. W filmie możemy dostrzec także przesłanie: musimy żyć w poszanowaniu do Ziemi, innych narodowości i plemion, dbać o środowisko. Vaiana zabiera małego widza w przepiękny rejs, ku przygodzie!

→ Kraina Lodu
Nie trzeba mieć córki żeby choć raz usłyszeć „Mam tę moc”. Anna i Elsa zawładnęły całym światem, udowodniły, że siostrzana miłość stopi każde lody. Bohaterką pomagają sympatyczne trolle, renifer Sven i jego pan Kristoff. Tym razem Disney odwołał się do skandynawskich klimatów i wyszło… mistrzostwo kina animowanego!

Nie można pominąć również znakomitych bajek jak: Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków – bajka z 1937 roku została odnowiona w 2009 i tak samo zachwyca jak kiedyś, Pinokio, Bambi, Kopciuszek, Zakochany Kundel, 101 dalmatyńczyków, Śpiąca królewna, Mała Syrenka, Piękna i Bestia, Aladyn, Piotruś Pan, te animacje doskonale pamięta pokolenie trzydziestolatków.
W latach 90. królowało również Toy Story z dwójką szalonych zabawek-przyjaciół kowbojem Chudym i astronautą Buzzem.
Kultową serią okazały się także przygody wróżki Dzwoneczka, przecież każda mała dziewczynka ma swoją niewidzialną czarodziejkę, tulącą ją do snu. Przebojem kinowym są przygody Zygzaka McQueena z bajki Auta, które ukazały się już w trzeciej odsłonie. Disney do łask przywrócił także bajkę o Roszpunce, nadając jej piękną oprawę.
Disney ma tę moc, każda bajka wychodząca spod ręki produkcji jest dopracowana i zgodna z poszanowaniem najważniejszych wartości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here