Badanie USG piersi powinno być wykonywane przez każdą kobietę. Im starsza osoba, tym badanie powinno odbywać się częściej, choć często warto już od najmłodszych lat zatroszczyć się od o swoje zdrowie i podjąć się regularnej profilaktyki. Wczesne wykrycie choroby jest szansą na całkowite jej pokonanie i wydłużenie własnego życia.

Ile kosztuje USG piersi?

Jeśli kobieta wybiera się na badanie dopiero pierwszy raz, to nie wie, ile kosztuje USG piersi. Jest to koszt nieprzekraczający 120 złotych. W wielu ośrodkach zdrowia można wykonać to badanie za o wiele mniejsza kwotę, nawet dwukrotnie niższą. Średni koszt badania jednak 100 złotych.

Dla kogo badanie USG piersi?

Na profilaktyczne badanie stanu swojego zdrowia powinna decydować się każda pełnoletnia kobieta. Przy czym na początku można wykonywać samodzielną domową kontrolę przed lustrem. Jeśli niekoniecznie chce się wybierać do specjalisty w młodym wieku, to przed 30 rokiem życia można poddawać się samodzielnemu badaniu. Wystarczy do tego lustro. Ważne, by pamiętać o regularnej kontroli. Wystarczy raz w miesiącu, w konkretnym dniu, stanąć rozebraną przed lustrem oraz unieść ręce. To pozwoli na dokładne obejrzenie piersi oraz ocenienie, czy nie występują na nich jakieś zgrubienia, które mogą być początkiem jakiejś choroby.

Kobiety starsze po 30 roku życia nadal powinny trzymać się swoich samodzielnych badaniach, lecz jednocześnie muszą one już uzupełnić je profesjonalnymi wizytami u specjalisty. Wystarczy badanie usg piersi raz na jeden rok lub na dwa lata, by dowiedzieć się o stanie swojego zdrowia oraz tym, czy nic niepożądanego się nie rozwinęło.

USG piersi czy mammografia?

USG piersi jest przeznaczone dla kobiet młodych. Mammografia jest uzupełniającym badaniem po 50 roku życia. Jest to także refundowane badanie po przekroczeniu 50 roku życia raz na dwa lata.

USG natomiast nie jest niebezpiecznym badaniem. Może wykonywać je każda kobieta. Na profilaktyczne i regularne badania powinny wybierać się wszystkie kobiety, lecz w pierwszej kolejności muszą pamiętać o nich te pacjentki, które posiadają w rodzinie jakiekolwiek przypadki zachorowania na raka piersi – zwłaszcza jeśli przypadki występowały u najbliższych osób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here