Astygmatyzm to wada wzroku, która dotyka dużą liczbę osób (wg statystyk nawet 40 procent ludzi na świecie). Objawia się ona nieostrym i rozmazanym widzeniem na różnych odległościach. Charakterystycznym objawem są także bóle głowy. Wadę koryguje się za pomocą soczewek cylindrycznych. Pacjent ma do wyboru tradycyjne okulary lub soczewki kontaktowe, które cieszą się coraz większą popularnością.

Jak działają soczewki dla astygmatyków?

Przyczyną astygmatyzmu jest brak regularnego (czyli kulistego) kształtu rogówki lub siatkówki. W efekcie tej deformacji, światło wpadające do oka nie skupia się prawidłowo na siatkówce, a obraz staje się rozmyty bądź zakrzywiony. Z pomocą przychodzi soczewka cylindryczna, która umożliwia układowi optycznemu właściwe skorygowanie światła. W przypadku niepokojących objawów należy więc szybko zgłosić się do okulisty, który za pomocą specjalnych badań precyzyjnie określi wielkość oraz osie astygmatyzmu. Następnie można przejść do wyboru soczewek kontaktowych.

Soczewki kontaktowe a astygmatyzm

Soczewki kontaktowe działają dokładnie tak samo jak okulary. Ich zaletą jest jednak to, że nie reagują na czynniki atmosferyczne, a także umożliwiają uprawianie sportów. Zapewniają więc wygodę i ułatwiają codzienne funkcjonowanie. To nie musi być koniec ich korzyści. Wystarczy sięgnąć po soczewki kontaktowe marki Acuvue, w których zastosowano unikalną technologię ASD. Są one wyposażone w 4 strefy stabilizacji, które współpracują z naturalnymi ruchami powiek. Wykorzystują one także siłę mrugnięcia do utrzymania soczewki w odpowiedniej pozycji. Soczewki Acuvue posiadają również składnik nawilżający oraz chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Ponieważ zostały wykonane z elastycznych i przepuszczających tlen materiałów, są niezwykle komfortowe do noszenia. Do wyboru są soczewki zarówno jednodniowe, jak i wielokrotnego użytku. Każdy więc może je dopasować do swoich potrzeb i stylu życia. Więcej o soczewkach dedykowanych osobom z astygmatyzmem można przeczytać na Acuvue.pl.

Przyczyny astygmatyzmu nie zostały dokładnie poznane, choć z pewnością w jego występowaniu dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne. Choć trudno jest wytłumaczyć genezę tej wady, współczesna okulistyka wie, jak ją korygować. Obok zabiegów laserowych, dużą popularnością cieszą się okulary i soczewki kontaktowe. Pacjenci mają do wyboru różne warianty, wśród których wyróżnia się oferta firmy Acuvue. Opracowała ona soczewki kontaktowe dla astygmatyków, które zapewniają im komfort oraz stabilizację obrazu, a także nawilżają oczy i chronią je przed promieniowaniem UV.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here