Rolnicy którzy posiadają duże uprawy zbóż z pewnością muszą dopilnować aby były one wolne od wszelkiego rodzaju chorób, warto zwrócić uwagę czy nie pojawiają się objawy występowania infekcji grzybiczej, mogłoby to doprowadzić do dużych strat w plonach.

Oczywiście mogą być to różnego rodzaju grzyby, ich obecność może objawiać się przykładowo odbarwieniem liści, dodatkowo także mogą występować zmiany na łodygach. Naturalnie mogą być te zmiany które będą występowały zarówno na niskich roślinach jak również w roślinach dobrze rozwiniętych, dlatego też warto raz na pewien czas przeprowadzić kontrolę.

Jak prawidłowo wykonać opryski zbóż?

Rolnicy

W przypadku kiedy zauważymy zmiany tego rodzaju na naszych roślinach powinniśmy jak najszybciej sprawdzić jakiego rodzaju jest to grzyb. Dodatkowo powinniśmy sprawdzić jakiego rodzaju fungicydy czyli środki ochrony roślin przed grzybami zastosować w tym przypadku. Im wcześniej rozpoczniemy leczenie roślin tym pozwoli nam to uniknąć większych problemów. Naturalnie powinniśmy zwrócić uwagę na porę oprysków, zbyt duże opady deszczu spowodują iż oprysk wraz z deszczem spłynie do gleby, nie zawsze będzie to pożądane zwłaszcza jeżeli obok znajdują się inne uprawy.Oczywiście nie powinniśmy prowadzić oprysków także w przypadku zbyt silnych wiatrów, wówczas oprysk może nie dotrzeć do rośliny, może zostać zwiany na inne uprawy, co również będzie sytuacją niekorzystną.

Wielu rolników wykonuje opryski wieczorem kiedy temperatura nieco spada, wówczas oprysk będzie miał szansę w ciągu nocy dotrzeć do wszystkich miejsce zarażonych, mogą być to w liście, czy też łodygi. Naturalnie powinniśmy dokładnie zapoznać się z instrukcją mieszania z wodą. Często środki ochrony roślin występują w postaci płynnej, mogą to być także różnego rodzaju granulaty do rozpuszczenia. Tego rodzaju środki ochrony roślin bardzo dobrze sprawdzą się w przypadku zbóż, w przypadku takich grzybów jak głownica pyląca, jest to jak grzyb który bardzo łatwo się przenosi, powoduje bardzo duże szkody w plonach, charakteryzuje się tym iż pozostawia wyschnięte kłosy, będą one wówczas posiadały czarne zabarwienie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here