Rozwój dziecka w pierwszym roku życia jest niezwykle intensywnym okresem, w którym z tygodnia na tydzień niemowlę rozwija się fizycznie, psychicznie i umysłowo. Aby ułatwić rodzicom śledzenie zmian w rozwoju niemowlęcia opracowano specjalne kalendarze, które przedstawiają rozwój dziecka i podają postępy charakterystyczne dla danego okresu.
W pierwszym miesiącu życia maluszek kontaktuje się z otoczeniem przez skórę – odczuwa każdy dotyk i wzięcie na ręce. W tym okresie noworodek silnie reaguje na bodźce, np. połaskotanie go w stopę i przesunięcie ręki w stronę palców spowoduje, że wyprostuje i napręży palce; niemowlak odwróci główkę i otworzy buzie, jeśli pogładzi się go po policzku, bo będzie przygotowywało się do karmienia. W pierwszym miesiącu maluch może przybrać na wadzę do 500 gram.
Drugi miesiąc życia to okres, w którym wiele maluszków gdy zostaną położone na brzuszku potrafi już podnieść główkę i przytrzymać ją przez 10 sekund. Dwumiesięczny niemowlak potrafi już rozpoznać buzię swojej mamy i reagować na nią uśmiechem. Pod koniec drugiego miesiąca dziecko zaczyna wydobywać z siebie pierwsze samogłoski.
W trzecim miesiącu maluch reaguje na dźwięk i potrafi obrócić główkę w jego kierunku. Bardzo chętnie zaczyna poznawać swoje ciało – zaczyna dotykać brzuszka, ramion czy nóżek.
Niemowlak w czwartym miesiącu staje się coraz bardziej ruchliwy, nie tylko podnosi główkę, ale także klatkę piersiową; chętnie wyciąga rączki do zabawek zawieszonych przy jego wózku czy łóżeczku. Ilość snu w tym okresie się zmniejsza, a dziecko powinno mieć ustalony rytm dnia. Maluch potrafi już w tym okresie głośno się śmiać i zaczyna wypowiadać głoski wargowe.
W piątym miesiącu maluch zaczyna gaworzyć i wypowiadać pierwsze sylaby, wciąż jednak nie potrafi jeszcze chwycić zabawki dwiema rękami. Jego waga jest dwa razy większa niż masa urodzeniowa. Szósty miesiąc życia – w tym okresie dziecko umie już przekręcić się z brzuszka na plecy i na odwrót, potrafi już odróżnić swoje części ciała od zabawek. Niektóre półroczne dzieci mają już pierwsze ząbki. Od tego momentu zaczyna się indywidualny rozwój dziecka i pojawiają się różnice między poszczególnymi dziećmi.
Cechą charakterystyczną dla siódmego miesiąca jest umiejętność siadania, pełzania i podciągania się do przodu. Zdarza się, że dziecko potrafi już reagować na swoje imię.
W ósmym miesiącu życia dziecko potrafi obracać się wokół własnej osi, samodzielnie siedzieć jednak ma problemy z utrzymaniem prostych pleców. W tym okresie może nauczyć się machać i klaskać.
W dziewiątym miesiącu życia, niektóre dzieci potrafią już raczkować. Niemowlak może naśladować już niektóre zabawy manualne i świadomie powtarza sylaby, np. ma-ma.
Dziesięciomiesięczny maluch jest sprawny, szybko raczkuje i potrafi siedzieć wyprostowany – często ćwiczy równowagę. Dziecko chętnie zaczyna naśladować gesty i miny osób z najbliższego otoczenia.
W jedenastym miesiącu dziecko samodzielnie wstaje i przytrzymuje się mebli. Maluch powinien już samodzielnie zjeść biszkopta lub pokrojone
jabłko.
Roczne dziecko stara się już samodzielnie chodzić, wypowiada kilka pierwszych słów; rozpoznaje domowników i potrafi wypełniać niektóre polecenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here