W dzisiejszym poradniku sprawdzimy w jaki sposób najlepiej urządzić pokój dziecięcy. Otóż tutaj jest wiele różnych opcji, a główną z nich jest takiej podejście do sytuacji, by pokój był łatwy do przemeblowania w przyszłości. Trzeba bowiem wiedzieć, że gdy nasza pociecha będzie dorastać, to będzie miała nieco innego oczekiwania co do swojego pokoju. Dlatego pokój dziecięcy powinien sprawdzić się dobrze zarówno wtedy, gdy nasze dziecko będzie jeszcze niemowlakiem, jak również wtedy, gdy będzie miało już kilka lat. Ważne jest takie rozplanowanie powierzchni, by starczyło miejsca na wszystko. Na początku pomyślmy o łóżeczku. Początkowo będzie ono małe, ale w miarę jak dziecko będzie rosnąć, trzeba będzie zakupić większe łóżko. Jest to zakup i wydatek, który ponosimy raz na dłuższy czas, wobec tego trzeba tu jasno sobie powiedzieć, ze zakup takiego łóżka powinien być dobrze przemyślany. W pokoju natomiast należy pozostawić odpowiednią ilość miejsca, tak by w przyszłości nie było problemów z lokalizacją większego łóżka.

Warto pomyśleć o dobrym oświetleniu. Najlepiej założyć główną lampę o dużej mocy, która rozświetli wszystkie zakamarki pomieszczenia. Dziecko będzie bowiem często coś gubić i łatwiej będzie odnaleźć np. zabawkę wrzuconą pod łóżko wtedy, gdy w pokoju będzie jasno. Kolejna sprawa, to lampka nocna. Warto, byśmy mogli w spokoju zajrzeć do naszego malucha bez budzenia go i sprawdzić czy wszystko jest w porządku. Zapalanie mocnego światła spowodowałoby, że dzieciak szybko się obudzi, dlatego zlokalizujmy wygodną lampkę nocną. Można na przykład wykorzystać kinkiet i wkręcić do niego bardzo słabą żarówkę. Oczywiście musimy tak wszystkie szklane przedmioty, jak choćby lampy, zabezpieczyć przed ewentualnym uderzeniem zabawką, którą dziecko rzuci. Nie ma też powodu, byśmy przez to złościli się na naszego malucha. W końcu pokój dziecięcy z założenia musi przyjąć na siebie to, co dziecko będzie robiło w pierwszych latach życia. A że wtedy często coś zostaje zniszczone, to taki już los tych pomieszczeń.

Kolejna sprawa to wyklejenie ścian tapetami, z których łatwo można zmyć zabrudzenia. Powód jest bardzo prosty: Dziecko będzie często brudzić czymś ściany, a więc możliwość łatwego usunięcia brudu będzie dla nas bardzo pożyteczna. Nie zapomnijmy tez o podłodze. Dobrym pomysłem jest zastosowanie odpowiedniego rodzaju dywanu, który na przykład po rozlaniu czegoś nie będzie do wyrzucenia. Musi być on też odporny na uszkodzenia innego rodzaju, bo nie ma co ukrywać, że małe dziecko w czasie zabawy potrafi naprawdę sporo rzeczy zniszczyć i tak po prostu musi być. Kolejna sprawa to bezpieczeństwo. Na przykład nie powinno być takiej możliwości, by dziecko wdrapało się na duża wysokość i z czegoś spadło. Dlatego nie stosujmy stojących półek, najlepsze są wiszące i to na w miarę dużej wysokości. Zabezpieczmy też okno, ponieważ pokój dziecięcy musi być przede wszystkim bezpieczny. Warto by okno mogło uchylać się jedynie u góry, w ten sposób nie będziemy ryzykować, że nasza pociecha wdrapie się na parapet i wypadnie na zewnątrz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here