Ciąża jest to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. W tym okresie ciało i psychika niesamowicie się zmieniają, a sama ciąża na każdym etapie dostarcza wiele emocji. Jest to jeden z najważniejszych momentów w życiu każdej kobiety, a zarazem najbardziej intensywny.
Każda ciąża powinna trwać prawidłowo około 40 tygodni. Jednak u każdej kobiety ten okres może się różnić w zależności, kiedy doszło do zapłodnienia (co będzie także wpływać na samopoczucie ciężarnej oraz sam rozwój płodu). Aby było prościej, lekarze prowadzący dzielą ciążę na trymestry, które odzwierciedlają zmiany, jakie zachodzą w organizmie maleństwa.
Pierwszy trymestr nazwany jest organogenezą – to czas, w którym powstają narządy dziecka. W drugim trymestrze powstałe organy rozwijają się. Trzeci trymestr – ostatni – to tygodnie ciąży, w których dziecko najintensywniej przygotowuje się do przyjścia na świat i życia poza brzuszkiem mamy.
Dzięki bardzo szybko rozwijającej się medycynie i rewelacyjnemu, nowoczesnemu sprzętowi lekarze są już w stanie określić, jak rozwija się ciąża tydzień po tygodniu.
Poszczególne tygodnie są przeliczane na miesiące. Pierwsze cztery wliczają się jako pierwszy miesiąc ciąży. Kobieta nie powinna odczuwać jeszcze żadnych typowo ciążowych objawów, a pierwszym sygnałem w którym przyszła mama może zacząć coś podejrzewać, jest brak miesiączki.
Choć brzuszek jeszcze nie doskwiera, w drugim miesiącu (5-8 tydzień) pojawić się mogą pierwsze objawy, czasami bardzo uciążliwe. Kobiety często w tym okresie są bardziej zmęczone, senne i rozdrażnione. Mogą odczuwać nudności, które często prowadzą do wymiotów.
Pierwszy trymestr ciąży kończy miesiąc trzeci, który składa się z pięciu tygodni (9-13). W tym okresie brzuszek może się już zacząć powoli zaokrąglać, jednak w dużej mierze zależne jest to od budowy kobiety.
14 tydzień rozpoczyna drugi trymestr i zarazem czwarty miesiąc, który będzie trwać do końca 17. tygodnia ciąży. Jest to czas, w którym nieprzyjemne objawy zazwyczaj już całkiem mijają, a mama dostaje zastrzyk energii.
Piąty miesiąc ciąży liczony jest przez kolejne pięć tygodni (18-22 tydzień). Jest to jeden z najbardziej wyjątkowych i wyczekiwanych momentów – kobieta powinna poczuć pierwsze ruchy swojego maleństwa.
Drugi trymestr ciąży zamyka się na szóstym miesiącu składającym się również z pięciu tygodni (23-27). Brzuszek jest już dość duży, a ruchy dziecka stają się wyraźniejsze. Zaczynają doskwierać również nowe, niezbyt przyjemne objawy, które będą już towarzyszyć kobiecie do rozwiązania.
Od 28. tygodnia rozpoczyna się siódmy miesiąc, a zarazem ostatni trymestr ciąży. Trwa do końca 31. tygodnia i towarzyszą mu nowe dolegliwości, jak chociażby zatrzymanie wody w organizmie.
Przedostatni, ósmy miesiąc przypada od 32. do końca 35. tygodnia. Jest to moment, w którym przyszła mama powinna już zdecydowanie zwolnić tempo.
I wreszcie miesiąc dziewiąty, liczony od 36. tygodnia. i trwający do rozwiązania. W tym okresie wszystko jest już gotowe na pojawienie się dzieciątka, torba powinna być już spakowana, a kobieta z niecierpliwością wyczekuje… pierwszych sygnałów zbliżającego się porodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here