Niemowlak to bardzo pojętny mały człowiek. Jednak, by mógł to udowodnić potrzeba czasu. W pierwszych dniach swojego życia uczy się zamykać i otwierać oczka. Ponieważ jego wzrok jest jeszcze bardzo słaby, widzi jakby przez mgłę. Dopiero po kilku dniach jego tęczówka przyzwyczaja się do promieni słonecznych i zamazany obraz staje się coraz wyraźniejszy. Maluch po mniej więcej czterech tygodniach zaczyna interesować się światem, który go otacza. Spogląda z zaciekawieniem na sufit, bacznie obserwuje czy mama nie zbliża się z butelką oraz odkrywa, że ma paluszki u rąk i u stóp.

Gdy mijają następne tygodnie noworodek, próbuje unieść główkę do góry. Na początku idzie mu to bardzo opornie i ślamazarnie. Na szczęście nie trwa to zbyt długo, bo mięśnie stają się coraz silniejsze i łatwiej nimi operować- przez to podnoszenie główki jest coraz prostsze. Pozostaje jeszcze kwestia przekręcania się z boku na bok lub na brzuch. Tutaj bobas sam sobie nie poradzi, potrzeba mu asekuracji rodzica. Opiekun kładzie go na brzuszek, bo musi on zmieniać od czasu do czasu pozycję ciała. Poza tym leżenie w tej pozycji odciąża trochę mięśnie grzbietu, pleców i ramion.

Gdy niemowlę skończy cztery miesiące, potrafi już sporadycznie przekręcić się z brzucha na plecy. W takim przypadku nie można zostawiać je bez żadnego nadzoru. Szczególnie jeśli leży na wysokim tapczanie lub kanapie. Grozi to upadkiem lub poważnymi stłuczeniami. Jeśli już musimy zostawić je na chwilę samo, znacznie bezpieczniej położyć je na podłodze lub dywanie. Prawdopodobnie nie będzie z tego powodu zadowolone, lecz z pewnością, nie zrobi sobie żadnej krzywdy.

Czwarty miesiąc życia to również doskonały moment, by wprowadzić do jego jadłospisu nowe potrawy. Na początek może to być kaszka malinowa, bananowa lub inna. Dziecko musi nauczyć się, że na świecie są inne potrawy i smaki, a nie tylko mleko. Oprócz zupek ze słoika można podać mu owoce. Oczywiście w drobniutkich kawałeczkach. Jabłko lub banana należy podzielić na cząstki, następnie podać je dziecku na łyżeczce. Dla pewności jabłko można zetrzeć na tarce i dopiero nakarmić nim malucha. Soczki to kolejny produkt, który powinien znaleźć się w jego menu. Najlepsze na pierwszy raz będą soczki z marchewki lub jabłka. Można je przygotować samemu, bo wtedy ma się całkowitą pewność, że nie mają żadnych konserwantów.

Niemowlak, który kończy sześć miesięcy- jest już dosyć silny i potrafi chwytać przedmioty rękoma. Potrafi również przespać prawie całą noc, gdyż coraz rzadziej zdarza mu się jeść w nocy. Coraz silniejszy kręgosłup pozwala mu na coraz trudniejsze ćwiczenia. A kiedy dziecko siada? To zależy od jego siły fizycznej i układu kostno- stawowego. Jeśli jest on mocny, taki maluch potrafi siedzieć w piątym lub szóstym miesiącu życia. Natomiast jeśli jest jeszcze słaby, to siadanie rozpoczyna się w siódmym lub ósmym miesiącu. Stąd już niedaleko do postawienia pierwszego kroku. Nauka samodzielnego chodzenia zwykle zaczyna się przed jedenastym miesiącem życia, a więc przed pierwszymi urodzinami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here