Uznaje się, że wyprawkę dla noworodka, którą przyszła mama zabierze ze sobą do szpitala, powinno się skompletować przynajmniej na miesiąc przed planowanym terminem rozwiązania. Dzięki temu można spokojnie przygotować się do tej najważniejszej chwili w życiu i mieć pewność, że walizka do szpitala będzie zawierać wszelkie niezbędne elementy. Na jakie elementy garderoby warto postawić? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Zalecenia położnych

W wyprawce dla noworodka powinny znaleźć się oczywiście środki pielęgnacyjne, ale szczególną uwagę skupia się na ubrankach. Należy pamiętać, że skóra nowo narodzonego dziecka jest niezwykle delikatna, nie posiada jeszcze bariery ochronnej. Szybko staje się podrażniona, występuje na niej zaczerwienienie, a źle dobrane ubranie może wywołać świąd i pieczenie. Co ważne, skóra najmłodszych jest też podatna na uczulenie i alergie, przez co uwaga w zakresie wyboru materiałów, z jakich wykonane są ubranka, powinna być jeszcze większa.

Jak potwierdzają eksperci, najlepsze ubranka dla niemowlaka wykonane są z bawełny organicznej. Właśnie ten materiał uznaje się za najlepszy, wykazuje bowiem doskonałe właściwości. Przede wszystkim, bawełna organiczna pochodzi z ekologicznych, przyjaznych środowisku upraw. Nie wykorzystuje się na nich pestycydów ani innej chemii, dzięki czemu tkanina tego rodzaju jest antyalergiczna.

Co więcej, bawełna organiczna wykazuje dokładnie takie same zalety jak bawełna zwykła, jest miękka, przyjemna dla skóry, przewiewna, nie przyczynia się do przegrzania i wychłodzenia, do tego nie krępuje ruchów i jest optymalnie wygodna. Warto również wspomnieć, że ubranka dla najmłodszych wykonane z bawełny organicznej są trwałe i odporne na intensywne użytkowanie. Nie przecierają się, nie drą, można je prać w wysokich temperaturach, wirować i prasować, a takie zabiegi w przypadku elementów garderoby noworodka są obowiązkowe.

Kolejnym materiałem, na jaki warto zwrócić szczególną uwagę, kompletując wyprawkę dla niemowlęcia do szpitala, jest bawełna bambusowa. To jeszcze bardziej delikatny gatunek bawełny, świetnie sprawdza się wiosną oraz latem. Z bawełny bambusowej można nabywać nie tylko ubranka dla dzieci, ale również kocyki, pledy, pieluszki, prześcieradła i inne akcesoria, z którymi ma bezpośredni kontakt dziecko.

Elementy garderoby niemowlęcia

Ubranka muszą być przede wszystkim wygodne. Zwróćmy uwagę, że noworodek spędza większość czasu w pozycji leżącej, na początku swojego życia nie realizuje jeszcze wzmożonej aktywności fizycznej. Tym bardziej istotne jest to, aby ubranko dawało dziecku optymalny komfort codziennego funkcjonowania. Nie może zawierać wystających elementów, które mogłyby uwierać, nie zaleca się na przykład ubranek z guzikami na plecach ani ozdobami typu materiałowe kokardki.

Najlepsza wyprawka do szpitala zawiera kilka kompletów różnych ubrań. Młoda mama wraz z dzieckiem spędza w tej placówce przynajmniej 3 doby. Zaleca się spakowanie śpiochów, pajacyków oraz body z długim albo krótkim rękawem. Położne wskazują, żeby spakować również skarpetki, czapeczkę oraz tzw. niedrapki. Ubranie ma przede wszystkim pełnić funkcję ochronną maleńkiego ciała.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here