W tradycyjnych i nowoczesnych domach często decydujemy się na instalację kominka. Jednak warto pamiętać, że oprócz klasycznych zabudowanych kominków, dostępne są na rynku piece typu koza. Nowoczesne kozy znacząco różnią się od tych, jakie wykorzystywano przed laty i mogą dodać wiele uroku do każdego pomieszczenia.

Jakim rodzajem pieca jest koza?

W przeciwieństwie do mocno zabudowanego, klasycznego kominka, koza to piec wolnostojący, który nie wymaga wmurowania w ścianę. Dawniej kozy często były po prostu kwadratowymi lub okrągłymi, małymi piecykami wykonanymi z metalu z rurą kominową, która odprowadzała spaliny na zewnątrz. Stały na nóżkach lub cokołach i mogły znaleźć się zarówno pod ścianą, jak i na środku pomieszczenia, w zależności od tego, gdzie znajdował się komin i gdzie najlepiej się sprawdzały.

Obecnie koza zmieniła nieco swój wygląd i jest po prostu piecem wolnostojącym, który ma nowoczesny charakter. Podobnie jak wcześniej może być jednak zamontowana w dowolnym miejscu i pozbawiona obudowy. Dzięki temu pozwala na bardzo wiele różnorodnych zastosowań w aranżacjach wnętrz.

Doskonałe właściwości ogrzewające

Ze względu na brak obudowy, piece typu koza świetnie sprawdzają się jako dodatkowe lub alternatywne źródło ogrzewania. Oddają ciepło do pokoju wieloma ścianami, co przekłada się na szybsze i wydajniejsze rozgrzewanie powietrza w pomieszczeniu. Dzięki temu temperatura wzrasta do poziomu optymalnego szybciej niż przy innych rodzajach ogrzewania.

Co więcej, komora spalania kozy jest wykończona wermikulitem, który podwyższa temperaturę pieca. Dzięki temu kawałki drewna zostają spalone całkowicie i pozostawiają po sobie minimalną ilość odpadów. Co więcej, gwarantuje to również wyższą temperaturę oddawaną do otoczenia.

Innowacyjne aranżacje

Nowoczesna koza pozwala na znacznie więcej aranżacji niż jakikolwiek inny typ pieca. Możemy wybierać spośród różnych modeli, które mogą mieć odmienną liczbę przeszkleń. Dzięki temu mogą znaleźć się zarówno pod ścianą, oparte o nią jednym bokiem, jak też zupełnie na środku, z kominem idącym bezpośrednio do góry. W szczególności to ostatnie kozy są warte uwagi, ponieważ pozwalają na urozmaicenie każdego pomieszczenia.

Ich ogromną zaletą jest też łatwość obsługi, ponieważ można dostać się do nich ze wszystkich stron — to z kolei ułatwia ich czyszczenie i okresową konserwację. Jednocześnie możliwość podziwiania ognia ze wszystkich stron daje szansę każdemu z członków rodziny, by się przy nim wygodnie ogrzał.

Niski koszt inwestycji

Jeśli do tej pory w twoim domu nie było kominka ani kozy, z pewnością zastanawiasz się, ile zapłacisz za ich dobudowanie. W tym przypadku piec wolnostojący bije na głowę zabudowany — ze względu na brak obudowy i brak konieczności rozkuwania dużej przestrzeni jest on znacznie tańszy w budowie. To świetne rozwiązanie dla każdego, kto chciały przerobić salon lub inne pomieszczenie i dodać do niego kominek bez ponoszenia nadmiernych kosztów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here