Własny plac zabaw to marzenie każdego dziecka. Huśtawka dla dzieci to rodzaj zabawki który uwielbia każdy maluch. Jeśli dysponujemy ogrodem warto wybrać niewielką huśtawkę, w której dziecko będzie mogło się bujać kiedy zechce. Nawet jeśli mieszkamy w bloku – można wybrać huśtawkę dla dziecka, która zmieści się w mieszkaniu lub na balkonie.

Rodzaj huśtawki powinniśmy dobrać przede wszystkim do wieku dziecka. Inna będzie odpowiednia dla kilkumiesięcznego bobasa, a inna dla dziecka w wieku przedszkolnym. Dla najmłodszych najlepszym wyborem będą huśtawki plastikowe lub materiałowe. Starsze dzieci chętniej wybiorą drewniane czy metalowe. Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na wielkość siedziska oraz to, czy huśtawka posiada dodatkowe zabezpieczenia, zapięcia itp. Łańcuchy do trzymania mogą być niewygodne dla malutkiego dziecka.

Huśtawki z plastiku zazwyczaj są najlżejsze i mają najbardziej zabudowane siedziska. Często posiadają dodatkowe klamry lub pasy, które zabezpieczają małe dziecko przed wypadnięciem. Można zawiesić je w mieszkaniu lub na zewnątrz, w zależności od rodzaju mocowania.

Huśtawki z metalu sprawdzą się w ogrodzie. Stelaż takiej huśtawki jest dość duży i ciężki, dlatego nie sprawdzi się ona do mieszkania. Huśtawka zaczepiona jest zazwyczaj na metalowych prętach lub łańcuchy, rzadziej na sznurkach. Ta z prętami będzie bardziej stabilna niż taka z łańcuchem czy sznurkiem – dziecko będzie mogło się jedynie bujać do przodu i do tyłu, bez możliwości kręcenia się sznurków i odbijania na boki.

Huśtawki z drewna w zależności od rodzaju można powiesić w ogrodzie lub w mieszkaniu. Do bloku sprawdzą się huśtawki bez stelażu, które montujemy na hakach wkręcanych w ścianę lub podwieszanych pod sufit rurkach. Huśtawki drewniane do ogrodu często są połączone z innymi elementami do zabawy, jak zjeżdżalnia czy drabinki.

Wybierając huśtawkę warto zwrócić uwagę na kilka elementów, dokładnie ją obejrzeć i sprawdzić, czy będzie wygodna i bezpieczna dla dziecka. Bez tego, ani rodzic, ani dziecko nie będą zadowoleni z wyboru. Na co warto zwrócić uwagę?
– Sprawdź wysokość huśtawki – jeśli dziecko ma samo na niej siadać czy będzie w stanie? Czy nie będzie harować nóżkami o podłoże? Czy można ją regulować w miarę wzrostu dziecka?
– Siedzisko – czy ma odpowiedni wymiar i kształt? Czy jest zabezpieczone, aby dziecko z niej łatwo nie wyleciało?
– Materiał – czy plastik wygląda na wytrzymały? Czy ma atesty? Czy użyte do pomalowania farby nie są toksyczne?
– Wykończenie – czy huśtawka nie ma niebezpiecznych elementów które mogą uszkodzić skórę? Czy nie ma ostrych krawędzi? Czy nie odstają fragmenty, które mogłyby wypaść, lub które małe dziecko mogłoby próbować zjeść?
– Maksymalne obciążenie – jeśli kupujemy huśtawkę dla kilkuletniego dziecka, sprawdźmy, czy na pewno wybrana zabawka jest przeznaczona na jego wagę.

Niezależnie od wybranej huśtawki i wieku dziecka warto kontrolować jego zabawę i nie zostawiać go samego podczas huśtania. Szczególnie dotyczy to mniejszych dzieci oraz pierwszych kilku razy, podczas których używana jest huśtawka.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPrezenty dla dzieci
Następny artykułWyprawka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here