Okres jesienno zimowy jest trudny do zniesienia, szczególnie dla osób nie lubiących zimna. Na zewnątrz temperatura jest niska. Ktoś, kto wychodzi do pracy wcześnie rano, zaznaje wyjątkowego chłodu, podobnie odczuwają osoby, które wracają wieczorem do swoich domów. Jak więc zadbać o komfort w mieszkaniu, żeby chociaż w tej przestrzeni cieszyć się ciepłem i stałą temperaturą?

Wybór mieszkania

Mieszkanie w bloku często ma z góry narzuconą formę ogrzewania. Nie mamy tu często wpływu w jaki sposób będzie ogrzewane mieszkanie. Ewentualnie, zanim zdecydujemy się na zakup nowego mieszkania możemy szukać takiego, które ma odpowiadające nam ogrzewanie. Zanim wybierzemy nowe mieszkanie u konkretnego dewelopera, to dobrze jest przemyśleć sprawę jego lokalizacji. Najcieplejsze mieszkania to takie, które są mieszkaniami tak zwanymi środkowymi. Są one cieplejsze z tego względu, że z każdej strony otoczone są innymi, ogrzewanymi mieszkaniami. Najzimniejsze będą mieszkania tak zwane rogowe albo takie, pod którymi jest przejście lub wolna przestrzeń. Poza tym zanim zdecydujemy się na konkretne lokum, to dobrze jest przemyśleć czy będzie to mieszkanie słoneczne i w ogóle w jakich godzinach chcielibyśmy, żeby słońce zaglądało do naszych pomieszczeń. Dzięki temu nie zaznamy rozczarowania, że wybraliśmy mieszkanie za mało albo za bardzo słoneczne. Osoby lubiące ciepło z pewnością będą wybierali mieszkania, w które słońce zagląda całe popołudnie.

Innowacyjne sposoby ogrzewania i pozyskiwania ciepła

Mieszkanie w domku i forma jego ogrzewania jest całkowicie zależna od decyzji właściciela budynku. Jest wiele form ogrzewania, które można zastosować w większości domków jednorodzinnych. Jedną z nich są kotły gazowe, które służą do ogrzewania domu, a także do ogrzewania wody. Dla bezpieczeństwa trzeba dbać i pamiętać o regularnym przeglądzie tego urządzenia. Tego rodzaju kontrola pomaga zachować urządzenie w sprawnej formie oraz wpłynie korzystnie na zminimalizowanie wysokości rachunków związanych z zużyciem gazu. Bardzo popularne są ostatnio urządzenia grzewcze, które służą do korzystania z odnawialnej energii, wykorzystują bowiem energię z powietrza, wody oraz gruntu. Pompy ciepła, bo to o nich mowa, są więc nie tylko ekonomiczne, ale także są przyjazne dla środowiska. Zanim wybierzemy jakikolwiek sposób ogrzewania domu, to dobrze jest umieć określić szacunkowe zapotrzebowanie na ciepło we wszystkich pomieszczeniach. W wypadku montażu całej instalacji dobrze jest zatrudnić sprawdzonego fachowca, który na każdym etapie realizacji, wykona całą usługę precyzyjnie i dokładnie. Doświadczony fachowiec będzie wiedzieć czy na przykład konkretny model pompy ciepła będzie dobrze współpracował z rekuperatorem, czyli urządzeniem służącym do wentylacji mechanicznej. Rekuperacja jest świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy są na etapie wyboru ogrzewania, ponieważ odpowiednie jej połączenie z innym urządzeniem sprawi, że można zaoszczędzić nawet do 50% kosztów związanych z ogrzewaniem domu. Na zewnątrz budynków, na dachach, na ścianach lub po prostu na gruncie, coraz częściej spotkać można panele fotowoltaiczne. Wynika to z faktu, że większości z nas zależy na oszczędnościach związanych z ogrzewaniem, a fotowoltaika sprzyja pomniejszeniu rachunków za energię elektryczną. Większość nowoczesnych urządzeń grzewczych korzysta z elektryczności, więc dzięki panelom fotowoltaicznym, które czerpią energię ze światła słonecznego, można oszczędzić pieniądze.

Popularne formy ogrzewania

Najbardziej popularne sposoby ogrzewania domu, to palenie węglem albo korzystanie z pieca na pellet lub brykiet. Starodawne piece wymagały regularnego dokładania opału do paleniska. Nowoczesne piece na węgiel są tak skonstruowane, że podczas spalania wytwarzają minimalną ilość gazów, pyłów oraz spalin. Jest to bardzo wydajny materiał używany do ogrzewania mieszkań. Mieszkanie, które regularnie ogrzewane jest dobrej jakości węglem może być ciepłe i przyjemne. Bardzo popularnym ze względu na swoją wydajność stał się tak zwany „zielony węgiel”, czyli pellet. Powstaje on na przykład z takich materiałów, jak drewno, trociny albo resztki z zakładów stolarskich. Zaletą ogrzewania domku na pellet jest możliwość wyboru takiego pieca, przy którym nie trzeba codziennie pamiętać o tym, żeby dokładać opał. Innym przyjaznym dla środowiska opałem jest dobrej jakości brykiet. Oprócz tego, że nie wymaga dużego metrażu do przechowywania go przez okres grzewczy, to jeśli kupimy dobrej jakości brykiet, będzie nie tylko bardzo wydajny, ale także ogrzeje nasze mieszkanie do satysfakcjonującej nas temperatury.

Po przebywaniu na zimnym podwórku przyjemnie jest wrócić do ciepłego mieszkania. Każdy sposób ogrzewania ma swoje plusy i minusy. Jeden wiąże się z większymi opłatami, inny z koniecznością posiadania większego pomieszczenia na rozłożenie wszystkich urządzeń lub opału, a jeszcze inny z przymusem poświęcania czasu na dokładanie do pieca. Ważne, żeby wybrać taki sposób ogrzewania, który sprawdzi się w naszym budynku i zapewni właściwą dla naszych organizmów temperaturę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here