Jedno z powszechnych wyobrażeń na temat tego, jak kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży, jest scena, w której niewiasta wymiotuje. Chwile później robi test ciążowy i widzi dwie kreski. W rzeczywistości jest jednak nieco inaczej. Test ciążowy nie zawsze wskaże nam ciążę w pierwszych tygodniach jej trwania, a na wymioty trzeba trochę poczekać. U niektórych kobiet nie ma ich wcale!

Jakie są najbardziej typowe pierwsze objawy ciąży?

Najczęściej jest tak, że pierwszy objaw ciąży zostaje przez przyszłą mamę zupełnie zignorowany. Może to być zmieniony smak, poczucie przytłaczającego zmęczenia, tkliwość piersi lub niechęć do jedzenia. Każdy z nas w różnych okresach swojego życia doświadczył choć jednego z tych objawów, prawda? Dlatego tak często pierwsze objawy ciąży interpretowane są jako przemęczenie, zbliżające się przeziębienie lub jako symptomy zatrucia pokarmowego. Jeśli jednak wnikliwie obserwujemy swój organizm, okaże się, że ciążę nie tak trudno rozpoznać już na pierwszych jej etapach!

Jakie są typowe najwcześniejsze oznaki, że spodziewamy się dziecka?

Według lekarzy i naukowców, których wypowiedzi często przytaczane są na stronie mamadha.pl, pierwszy objaw ciąży pojawia się już w okolicach 4-6 tygodnia od momentu zapłodnienia. Pojawia się wtedy plamienie implantacyjne, które bywa mylone początkowo z miesiączką. Jednak szybko okazuje się, że plamienie nie zwiększa się i zdecydowanie zaczyna różnić się od typowej miesiączki. Jest to najczęściej moment, w którym kobieta wykonuje test ciążowy i udaje się do lekarza w celu potwierdzenia zapłodnienia. Gdy ginekolog stwierdza powiększenie endometrium oraz gdy widzi na ekranie aparatu do USG zarodek, wszyscy już wiemy, że za jakiś czas w domu pojawi się dziecko. Wcześniej mogą pojawić się zawroty głowy i omdlenia. Wszystko przez zmiany, do których dochodzi w układzie krwionośnym ciężarnej kobiety. Naczynia krwionośne rozszerzają się, krew spływa intensywniej do rozwijającego się noworodka, zamiast do mózgu matki. W ten sposób dochodzi do nieprzyjemnych wrażeń odczuwanych przez kobiety. Zawroty głowy mogą mieć różną postać, najczęściej jednak pojawiają się rano, natychmiast po wstaniu z łóżka.

Kolejnym wczesnym symptomem ciąży jest wzrost apetytu. Jest to spowodowane odmiennym niż wcześniej układem hormonalnym w organizmie kobiety. Dziecko rozwija się i doprowadza do tego, że zapotrzebowanie energetyczne matki jest większe.

Ból i tkliwość piersi

Już na pierwszych etapach ciąży piersi stają się bardziej wrażliwe na dotyk. Wszystko przez zmiany hormonalne zachodzące w ciele kobiety.

Ból brzuchaBól w dole brzucha, podobny do tego, który kobieta odczuwa podczas miesiączki, jest charakterystyczny w pierwszych tygodniach ciąży. Trwa nieprzerwanie, a niekiedy towarzyszą mu wzdęcia i zaparcia.

Zmieniona wrażliwość na zapachy i smakiKolejny typowy pierwszy objaw ciąży to zmieniona wrażliwość na zapachy i smaki. Nagła niechęć do kawy, dymu papierosowego lub do wdychania spalin bardzo często towarzyszy kobietom w pierwszych tygodniach trwania ciąży.

*Więcej o tym, jakie są typowe pierwsze objawy ciąży przeczytacie na stronie mamadha.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here