Jeszcze w poprzednim wieku rozwój branży mleczarskiej nie nabierał takiego rozpędu jak teraz. W obecnych czasach rozwiązania, które do swojej dyspozycji mają hodowcy bydła pomagają im jak najwydajniej uzyskiwać mleko jak najlepszej jakości. Praca wielkich ferm mleczarskich nie byłaby możliwa bez korzystania z chłodni do mleka. Choć mogłoby się wydawać, że jest to po prostu zwykły zbiornik w stylu turystycznej lodówki w powiększeniu, to warto przyjrzeć się jego działaniu i podstawowym rodzajom. Szczególnie przed dokonaniem zakupu.

Jak działa schładzalnik do mleka?

Najważniejszymi elementami schładzalników są mieszadła, agregat chłodniczy, urządzenia sterujące, a bardzo praktycznym wymiennik ciepła. Te ostatnie odzyskują energię z procesu chłodzenia, którą można wykorzystać np. do ogrzania wody w gospodarstwie. Schładzalnik do mleka najczęściej jest zbudowany ze stali nierdzewnej z gumowymi elementami. Mają także automatyczny system myjący, który umożliwia dbanie o wysoki poziom higieny. Zbiorniki posiadają podwójną ściankę. Między nią przemieszcza się czynnik chłodzący. Oczywiście, baseny do mleka posiadają także warstwę termoizolacyjną, która zabezpiecza przed zmianą temperatury. Mieszadła natomiast równomiernie utrzymują temperaturę mleka. Mamy do wyboru różne wielkości zbiorników, dzięki czemu można je dostosować do wielkości i wydajności mlecznej każdego stada. Mleko jest ochładzane stopniowo, najpierw z temperatury 35 stopni Celsjusza do temperatury 6-8 stopni, potem do 4-6 stopni Celsjusza. I tak jest przechowywane do czasu odbioru go przez zakłady mleczarskie.

Rodzaje schładzalników do mleka

Przede wszystkim można podzielić chłodnie ze względu na budowę, czyli otwarte (walcowe, wannowe) i zamknięte (cylindryczne, eliptyczne). Chłodnie otwarte są tańsze, ale wymagają ręcznego mycia. Natomiast zamknięte są uważane za bardziej wydajne ze względu na system myjący i brak możliwości dostania się drobnoustrojów do mleka. Dzięki czemu jest ono zdrowsze. Chłodnie dzieli się również ze względu na ilość udojów. Występują dwuudojowe i czteroudojowe. Niektóre schładzalniki mają osobny agregat, dzięki czemu można go umieścić w osobnym pomieszczeniu. Pojemność zbiorników na mleko zaczyna się od 200 litrów, a sięga do nawet 3000 litrów mleka. To z pewnością dobra informacja dla hodowców małych i dużych stad.

Korzyści płynące z wykorzystywania schładzalników do mleka

Chłodnie do mleka ograniczają procesy fermentacyjne zachodzące w mleku, dzięki czemu może ono zostać przetransportowane do zakładów bez narażenia na utratę jakości. Schłodzenie mleka do dwóch godzin od udoju jest warunkiem koniecznym do dalszej jego obróbki. Oczywiście wpływa również na przedłużenie jego zdatności do spożycia. Dzięki wymiennikom ciepła schładzalniki są ekonomiczne i energooszczędne. Chłodnie to wydajne i proste w obsłudze urządzenia, które mają możliwość zdalnego sterowania. To przyczynia się do zaoszczędzenia cennego czasu i wykorzystanie go na zaspokajanie potrzeb zwierząt i wpływa na dalszy rozwój gospodarstwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here