Zabawy dla dzieci są bardzo ważnym elementem ich rozwoju, warto zaprezentować dziecku formy zabawy przy których zdobywa wiedzę czy rozwija się fizycznie, w końcu ruch jest równie ważny co wiedza, w XXI wieku główną chorobą cywilizacyjną jest otyłość która doprowadza do wielu innych chorób, dlatego warto od najmłodszych lat nauczyć nasze dziecko aktywnie spędzać wolny czas.

Jedną z zabaw rozwijających nasze mikrusy może być wszystkim dobrze znana gra w berka. Osoba wytypowana na tytułowego berka musi dotknąć którąś z pozostałych osób aby to ona zajęła jego miejsce. W przypadku dużej ilości uczestników śmiało można wytypować dwóch i więcej berków. Zabawa z pewnością przysporzy sporo uśmiechu!

Drugą pozycją jaka powinna dostarczyć wielu endorfin naszym smykom jest gra w klasy. Rysujemy ludzika i oznaczamy pola od 1 do 8, jego korpus dzielimy na 5 części, które numerujemy kolejno 1, 2, 3, 4, 6, ramiona oznaczamy cyfrą 5, głowę dzielimy na dwie części i oznaczamy numerkami 7 i 8. Osoba rozpoczynająca zabawę stara się trafić w pole oznaczone cyfrą 1, w następnej kolejności skacze na jednej nodze po wyznaczonych polach, starając się nie dotknąć krawędzi. Po dotarciu do ramion ludzika musi skoczyć obiema nogami na obydwa pola. Następnie po dokuśtykaniu do głowy musi skoczyć obiema nogami na obydwa prostokąty oznaczone numerami 7 i 8, obrócić się i wrócić na start zabierając ze sobą kamyk. Następnie osoba rzuca w pole oznaczone numerkiem 2 i na nowo rozpoczyna swoją przeprawę. Jeżeli osobie nie uda się trafić we właściwe pole kamykiem lub nadepnie na którąś z linii zwraca kolejkę przeciwnikowi.

Trzecią świetną zabawą jest gra „Jenga”, do zabawy potrzebny będzie nam zakup samej Jengi, jest to wieża ułożona z drewnianych klocków. Po zbudowaniu wieży rozpoczyna się rozgrywka, każdy z graczy po kolei wyciąga z różnych miejsc (prócz samego wierzchołka) klocki, z każdym ruchem wieża będzie coraz to wyższa i mniej stabilna. Pamiętajcie o opanowaniu podczas wyciągania klocków! Gra jest świetna nie tylko dla najmłodszych, ale i również dla dorosłych.

Ciuciubabka jest zabawą w której wybieramy jedną osobę na tytułową ciuciubabkę zakrywając jej oczy chustą. Następnie uczestnicy stają wokół ciuciubabki i wykrzykują słowa „złap nas!”. Osoba będąca ciuciubabką musi za pomocą swojego słuchu złapać którąś z osób. Śmiechu co nie miara przy tej zabawie!

Gra w skojarzenia, to świetna forma zabawy, uczy nasze smyki kreatywnego myślenia. Osoba rozpoczynająca zabawę podaje dowolne słowa, przykładowo jest to „komputer”, druga osoba ma za zadanie nawiązać do tego słowa, dla przykładu skojarzeniem będzie „klawiatura” itd.

Zabawa w kolory. Osoba zaczynająca zabawę trzyma w rękach piłkę, pozostali siadają naprzeciwko niej w szeregu. Bohater zabawy rzuca piłeczkę do pozostałych uczestników wykrzykując przy tym jakiś kolor, po złapaniu piłki uczestnicy zabawy odrzucają ją z powrotem do prowadzącego. Piłki nie można łapać w momencie kiedy osoba rzucająca piłkę krzyknie „czarny!”, jeśli ktoś złapie piłkę nazwaną tym kolorem zamienia się z prowadzącym miejscami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here