Dziecko w ciągu pierwszego roku swojego życia rozwija się błyskawicznie. W malutkim ciele zachodzi mnóstwo zmian. Niektóre są widoczne na pierwszy rzut oka, inne dzieją się w psychice dziecka. Maluch, który obchodzi pierwsze urodzinki, zmienił się z leżącego, zagubionego noworodka w stojącego na dwóch nóżkach malutkiego człowieka.
Rodzice i bliska rodzina staje wtedy przed trudnym zadaniem – czym zająć takie dziecko? Jakie zabawki na roczek najlepiej nadadzą się na prezent? Czym najchętniej będzie się bawić?
Roczne dziecko mierzy się przede wszystkim z nauką chodzenia. Stawia pierwsze niepewne kroki i może jeszcze potrzebuje w tym pomocy. Świetnie się sprawdzą zatem wszelkie akcesoria i zabawki, które wzmocnią w dziecku chęć do chodzenia. Może to być na przykład pchacz – mamy w sklepach teraz szeroki wybór tych sprzętów. Są w różnych kolorach i wzorach. Zajmą dziecko na długie godziny. Można także zakupić roczniakowi zabawki do ciągnięcia – to też zachęci je do wprawiania się w trudną sztukę chodzenia.
Na pewno świetną zabawką dla rocznego dziecka byłby też basenik z kulkami albo jakiś mały namiocik. Zabawa w baseniku jest prosta i zajmująca dla takiego malucha.
Świetnie sprawdzą się także zabawki interaktywne. Uwagę roczniaka przyciągnie wszystko to, co kolorowe, świecące i grające. A jeżeli na dodatek dziecko samo może decydować, gdzie kliknąć i sprawdzać, co się wtedy stanie, będzie zachwycone. Jeżeli mowa o różnych dźwiękach – dzieciaki uwielbiają hałasować, więc powinny im się też spodobać wszelkie instrumenty. Bębenki, dzwonki czy dziecięca gitara na pewno powinny się spodobać. Niekoniecznie mogą się jednak spodobać rodzicom – czasem dziecko wciągnięte w zabawę potrafi grać całymi godzinami.
Niektóre z maluchów potrafią także godzinami pędzić… na swoim jeździku. Taki pojazd dostosowany do wieku dziecka powinien znaleźć się w każdym domu. To świetna zabawka, która sprawdzi się zarówno wewnątrz mieszkania, jak i poza nim. Niektóre dzieci korzystają z jeździków nawet przez kilka lat.
Jest też wiele mniejszych i tańszych zabawek, które nadają się na roczek. Dziecko w tym wieku potrafi już przez kilkanaście minut skupić uwagę na książeczkach. Wprawdzie nie wysłuchają i nie zrozumieją związanej z nimi historii, ale chętnie poprzewracają strony i pooglądają kolorowe obrazki. Roczniakom można zakupić klocki lub najprostsze puzzle. Wybór klocków jest ogromny – są większe, mniejsze, dla starszych i młodszych dzieci. Nie muszą to być plastikowe klocki. Możemy zainteresować się miękkimi zabawkami, z których też można układać fantastyczne budowle i wieże. To również wybór, który posłuży całej rodzinie na dobre kilka lat. Istnieją też miękkie puzzle złożone z czterech czy sześciu elementów. Są one dostosowane nawet już dla tak małych dzieci, które z pomocą rodzica są w stanie je złożyć.
To, jakie zabawki na roczek nadadzą się najlepiej, zależy od konkretnego dziecka. Niektóre są wulkanami energii i nie wysiedzą zbyt długo przy układaniu klocków, inne z kolei chętnie spędzą godziny przy książeczkach i misiach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here