Jeśli chcemy kupić frezarkę CNC do naszej firmy, powinniśmy zadać sobie kilka istotnych pytań, zanim dokonamy zakupu. Są to pytania typu: czy produkujemy na większą skalę, a może okazjonalnie? Jaki typ obróbki jest najbardziej pożądany w naszej firmie? Te dwa podstawowe pytania pozwolą nam wybrać pomiędzy sprzętem dającym realne zyski z produkcji a sprzętem używaniem regularnie, lecz o nieco zmniejszonych możliwościach wytwórczych.

Frezarka CNC do metalu – budowa maszyny a zyski

Frezarka CNC do metalu to sprzęt ciężki, który posiada bardzo zróżnicowaną budowę. Maszyna przemysłowa powinna mieć pełną, litą budowę. Liczba elementów w takich maszynach powinna być ograniczona do absolutnego minimum. Dzięki temu uzyskamy większe prawdopodobieństwo co do tego, że maszyna będzie zachowywała swe parametry geometryczne podczas obróbki metalu. Sporym minusem takich rozwiązań jest rozmiar oraz waga. Jednakże z zasady kupno frezarki jest zakupem na długie lata i skoro tak jest, dobrze będzie kupić konkretną maszynę – serwis, naprawa, nastawa i części to dość spory koszt, którego unikniemy wybierając solidną maszynę. Warto podkreślić, że frezarki CNC nadadzą się do mniejszych zakładów jak i większych. Można ich też używać hobbystycznie, jednakże są bardzo drogie – koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych.

Frezarka CNC – co z systemem sterowania?

System sterowania jest jednym z najważniejszych elementów frezarek CNC. Jego szybkość, a także możliwość ciągłej aktualizacji pozwoli nam ciągle ulepszać zdolność produkcyjną. Starsze niemodyfikowane modele frezarek CNC, o które dbano i zachowane je w świetnym stanie, będą bezużyteczne, jeśli nie będzie można zainstalować ulepszonej wersji systemu sterowani. Warto pamiętać o tym, by nasza maszyna dawała takie możliwości. Co istotne, większość danych udostępnionych przed producentów frezarek mówi o dokładności obróbki metalu w stanie statycznym. Dlatego kupujących powinno bardziej obchodzić to, jaka będzie realistyczna dokładność obróbki metalu w stanie dynamicznym, na przykład w systemie Direct Position Control (DPC). Dzięki temu unikniemy wszelkich rozczarować, gdy ruszymy z naszą produkcją. Prawidłowo dobrane podzespoły frezarek CNC będą mieć realne przełożenie na zyski w produkcji – warto o tym pamiętać.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Top.nom.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here