Witamina D jest bardzo istotna w poprawnym funkcjonowaniu organizmu. Odpowiedzialna jest za to, że nasze kości są mocne, a zęby zdrowe. Nie wspominając o sprawnej pracy układu krążenia, mniejszym ryzyku rozwoju raka, a także o dodatku w postaci szczupłej sylwetki. Warto utrzymywać ją na odpowiednim poziomie, ponieważ nadmiar i niedobór jest tak samo szkodliwy. Co jednak w przypadku dzieci? Jak ważna jest witamina D dla dzieci? Jaką wybrać?
Kiedy dzieci nie przyjmują odpowiedniej ilości witaminy D w diecie słabiej wchłania się wapń i fosfor, a także łatwiej jest go wydalić w moczu. Powoduje to między innymi krzywicę – późniejsze ząbkowanie, rozmiękanie kości potylicy, czy zanik pracy mięśni. Czasami potrzeba niewiele, aby poradzić sobie z problemem niedoboru witaminy D u dzieci – w okresie słonecznych miesięcy, czyli mniej więcej od kwietnia do września warto wystawiać je chociaż na 15 minut na słońce, odsłaniając zaledwie około 15% ciała – przedramiona i nogi. Czasami niestety nie jesteśmy w stanie spełnić nawet tego.
Czy pomaga wtedy tran, który uznawany jest nie od dziś za najlepsze źródło witaminy D dla dzieci? Otóż nie! Pozyskiwany jest z ryb, które niejednokrotnie znajdują się w środowiskach skażonych – mniej lub bardziej – a to niestety nie jest dobre dla dziecka. Można oczywiście podawać go od czasu do czasu, ale nie warto z tym przesadzać. Należy także pamiętać o tym, aby w miesiącach słonecznych unikać jego podawania – nadmiar także szkodzi, a podczas okresu wakacyjnego mamy Słońce, czyli naturalnego dawcę tejże witaminy.
Niestety znikome ilości witaminy występują w pożywieniu – zarówno w mleku, jak i w serach, a także w rybach (których spożywanie nie może być większe niż około 2 razy w tygodniu).
Jak więc odpowiednio zadbać o to, aby dziecko pobierało odpowiednie ilości witaminy D? W zależności na jakim etapie rozwoju się znajduje, od jego wieku i wagi, a także od sposobu odżywiania lekarz odpowiednio dobierze dawkę, a także sposób jej podawania. Najlepsze mogą okazać się specjalne płyny, syropy, kropelki – w przypadku mniejszych dzieci lub po prostu witamina syntetyczna – dla tych starszych.
Jakie więc możemy wyciągnąć wnioski? Że witamina D dla dzieci, ich prawidłowego rozwoju, jest niezwykle ważna. Warto więc wspólnie z dzieckiem łapać Słońce, odpowiednio się odżywiać, a także prowadzić suplementacje na różnych etapach jego życia, ale również w okresach, gdy zdobycie jej naturalnie jest znacznie trudniejsze niż zazwyczaj.
Najskuteczniejsza jednak zawsze będzie synteza skórna witaminy D, na pewno także najzdrowsza – oczywiście przy dobrym przygotowaniu!
Należy również pamiętać, że nie ma nic ważniejszego w przyjmowaniu witaminy D, szczególnie u dzieci, niż odpowiednia dawka. W tym celu zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem, który indywidualnie dobierze sposób podawania witaminy, a także niezbędną wielkość dawki – każdy jest inny i w tej kwestii potrzebne jest naprawdę odpowiednie oszacowanie potrzeb każdego mniejszego i większego dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here