Rozpuszczalniki organiczne znajdują zastosowanie w przypadku prac budowlanych. Jednak spotkamy je również w warsztatach samochodowych czy salonach kosmetycznych. Duża różnorodność tych substancji sprawia, że nadają się do wielu zadań. Do czego konkretnie mogą Ci się przydać?
Rozpuszczalniki organiczne – do jakich zadań są wykorzystywane?
Rozpuszczalniki świetnie usuwają problematyczne zabrudzenia, jak również z powodzeniem rozcieńczają farby. Z tego powodu znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Spotkamy je między innymi w branży kosmetycznej, motoryzacyjnej i budowlanej. Co ciekawe, większość z nas korzysta z rozpuszczalników na co dzień, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Jednym z najpopularniejszych rozpuszczalników jest bowiem aceton, powszechnie stosowany jako zmywacz do paznokci. Dzięki rozpuszczalnikom prace budowlane i wykończeniowe przebiegają sprawniej. Do niektórych farb wykorzystuje się rozpuszczalniki specjalistyczne, które doskonale radzą sobie nawet z farbami dwuskładnikowymi. Jednak na rynku dostępne są także rozpuszczalniki uniwersalne, które nadają się do wielu rodzajów farb, choć nie poradzą sobie z nimi tak dobrze, jak te specjalistyczne.
Rozpuszczalniki organiczne i ich podział
Jak wiadomo, rozpuszczalniki organiczne służą do rozpuszczania różnych substancji. Chociaż wiele osób kojarzy je z toksycznymi związkami, które mają zastosowanie tylko w branżach technicznych, w rzeczywistości są składnikiem używanych na co dzień w postaci środków czyszczących, czy płynów odstraszających owady. Jednak najpopularniejszym przedstawicielem grupy rozpuszczalników jest woda. Należy ona do rozpuszczalników nieorganicznych, które różnią się od tych organicznych budową chemiczną. Wyróżniamy także rozpuszczalniki polarne, niepolarne, protonowe i aprotonowe.
Jakie rozpuszczalniki organiczne najlepiej stosować?
Warto jeszcze zwrócić uwagę na kwestię rozpuszczalników uniwersalnych i dedykowanych, o której wspomnieliśmy w pierwszej części artykułu. Rozpuszczalniki uniwersalne są wielozadaniowe i z powodzeniem możemy wykorzystać je do wielu prac. Najlepiej sprawdzą się w przypadku farb chlorokauczukowych, chemoutwardzalnych, poliwinylowych oraz ftalowych. Swoją skuteczność zawdzięczają skomplikowanym składom chemicznym. Jednak nie wszystkie tak dobrze poradzą sobie ze wszystkimi rodzajami farb. W takiej sytuacji najlepiej wykorzystać rozpuszczalniki dedykowane. Za przykład posłuży benzyna ekstrakcyjna, która doskonale zmywa i odtłuszcza powierzchnie. I chociaż nie nadaje się do rozcieńczania farb z uwagi na przezroczysty kolor, znajdzie zastosowanie w usuwaniu zabrudzeń z różnych powierzchni (z wyłączeniem tych plastikowych). Tego typu rozpuszczalniki znajdziesz u sprawdzonych dystrybutorów, takich jak https://oqema.pl/produkty/branza-techniczna/rozpuszczalniki-organiczne/. Dostępne są tam najróżniejsze rozpuszczalniki organiczne, dzięki czemu dopasujesz najlepszy z nich do konkretnych potrzeb. To z kolei pozwoli Ci w pełni wykorzystać ich potencjał.