Rodzaje desek SUP

0
1062

Będąc kompletnym laikiem w dziedzinie sportów wodnych często nie ma się nawet pojęcia, jak niewielkie szczegóły mogą decydować o osiągach i przeznaczeniu danego produktu. Jeżeli chodzi o deski SUP (które służą do pływania z wiosłem w pozycji stojącej), ważny jest nie tylko materiał z którego zostały wykonane, ale również ich kształt. Jakie deski są najpopularniejsze? Jak się nazywają? Dla kogo są dedykowane? W tym tekście postaram się udzielić odpowiedzi na te pytania i wszelkie związane z nimi wątpliwości. 

Na dobry początek – deska ALLROUND

Tego typu deska jest najbardziej uniwersalna i wszechstronna. Co prawda nie osiągnie się na niej zawrotnej prędkości, ale jest za to niesamowicie stabilna. Idealna na spokojne wody i niewielkie fale. Łatwo nią manewrować. Świetnie sprawdzi się dla osób rozpoczynających przygodę z pływaniem na desce SUP.

TOURING (znane również jako flatwater)

Jest odrobinę dłuższa od deski allround. Ponadto różni się kształtem – ma ostrzejszy dziób, dzięki czemu jest w stanie rozwinąć dobrą prędkość. Jej szerokość daje gwarancję stabilności. Łatwa w sterowaniu. Raczej nie nadaje się na fale. Podobnie jak deski allround, model touring jest odpowiedni jako pierwszy zakup dla osób niedoświadczonych.

SURF SUP

Najkrótsza z dostępnych desek. Kształtem przypomina model touring, tyle że jest zdecydowanie mniejsza. Idealna podczas pływania na falach. Niesamowicie zwrotna, oferuje dużą zwinność i manewrowość. Mało stabilna na spokojnych wodach. Na deski surf powinny decydować się osoby mające doświadczenie – nie jest to model dedykowany początkującym. 

MODEL RACE

Deski race są najdłuższe, najsmuklejsze i w mojej ocenie najtrudniejsze do opanowania. Stabilność i manewrowość nie są ich najmocniejszą stroną, pozwalają za to osiągać największe prędkości. Idealne do szybkiego pływania. Przeznaczone dla osób doświadczonych, niemających problemów z utrzymaniem równowagi.

Deski twarde i pneumatyczne

Osobnym kryterium podziału desek SUP jest sposób ich wykonania oraz materiał użyty przy produkcji. Deski twarde wykonane są ze styropianu, który został powlekany kompozytowym laminatem. Charakteryzują się niezłą szybkością oraz stabilnością nawet podczas wietrznej pogody. Pompowane deski SUP tracą co prawda nieco na stabilności i szybkości, ale są za to bardziej odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i dużo łatwiejsze w przechowywaniu i transporcie. Idealnie nadadzą się na początek przygody z pływaniem na desce SUP. Sklepy takie jak gosup.pl oferują zazwyczaj gotowe zestawy, w skład których wchodzi m. in. pompka i poręczna torba do przechowywania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here