Jako dorośli mamy ulubione gatunki muzyki. Chodzimy na koncerty, w drodze do pracy słuchamy radia, wieczorem załączamy ulubionych wykonawców. Jakiej muzyki powinny słuchać nasze dzieci i jaką rolę powinna pełnić w ich życiu?

Muzyka potrafi pobudzić do działania i zrelaksować. Dźwięki towarzyszą dziecku od pierwszych dni życia. Rodzice często decydują się włączać niemowlętom muzykę klasyczną. Nieco większym dzieciom wybieramy natomiast zespoły dziecięce wykonujące wesołą muzykę. Jaka muzyka dla dzieci jest najodpowiedniejsza? Sprawdźmy co na ten temat mówią eksperci.

Dziecko już w łonie matki słyszy dźwięki. Stąd też wielu rodziców jeszcze przed ich urodzeniem zaczyna puszczać muzykę. Polecana jest muzyka łagodna, spokojna, taka, która będzie działać na płód i jego matkę kojąco. Naukowcy potwierdzają, że muzyka klasyczna uspokaja i poprawia koncentrację. Idealne będą kompozycje Bacha, Vivaldiego i Mozarta, które kupisz w każdym dobrym sklepie muzycznym, albo znajdziesz w internecie. Polecana jest też muzyka Raimonda Lapa, w którą wplecione są dźwięki natury. Radosne i melodyjne ścieżki dźwiękowe wpłyną dobrze nie tylko na rozwój twojego dziecka, ale sprawią, że ty będziesz spokojniejsza. Dobrym pomysłem na muzykę dla dziecka może być też tak zwany biały szum, czyli spokojne, jednostajne dźwięki. Biały szum przypomina dziecku dźwięki, które słyszało w brzuchu matki. Jest spokojniejsze, czuje się bezpiecznie i łatwiej zasypia. Jeśli masz problemy z usypianiem dziecka, warto zaopatrzyć się w urządzenie wytwarzające biały szum.

Dzieci w wieku przedszkolnym zaczynają rozumieć tekst piosenek. Rola muzyki młodego człowieka zaczyna rosnąć. Można już mówić o gustach muzycznych. Nie wszystko co mu teraz włączysz, będzie się mu podobać. Dziecku mogą się spodobać wykonania Fasolek, Pana Tik Taka, Rybki Mini Mini. Wielu rodziców proponuje dzieciom na tym etapie rozwoju muzykę filmową i muzykę religijną. Od lat dużą popularnością cieszy się Arka Noego. Do wyszukiwania muzyki dla dzieci możesz wykorzystać internet i kanały muzyczne dla dzieci. W ten sposób uzyskasz dostęp do wielu piosenek nawet za darmo a dziecko nie będzie się denerwować, że ciągle musi słuchać tego samego. Denerwujące mogą być tylko reklamy, które będą pojawiać się w przerwach.

Muzyka w życiu dziecka może pełnić ważną rolę. Może towarzyszyć zabawie, albo służyć relaksowi. Dziecko może się także uczyć nowych rzeczy, słuchając piosenek. Wiele utworów znajdziesz za darmo w internecie. Dopasuj muzykę do wieku dziecka. Niemowlętom możesz puszczać muzyką klasyczną, dzieciom kilkuletnim możesz włączać zespoły dziecięce i powoli zaczynać kształtować ich gusta muzyczne.

Na koniec jeszcze kilka uwag. Niemowlęta nie powinny słuchać muzyki dłużej niż godzinę dziennie. Najlepiej po trzydziestu minutach zrobić dziecku przerwę. Nie wolno dzieciom zakładać słuchawek, zbyt intensywne wrażenia słuchowe nie są wskazane. Dźwięki muszą być ciche i spokojne. Dziecko musi czuć się bezpiecznie. Słuchajcie muzyki całą rodziną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here