Według definicji Wikipedii lekarz jest to ,,osoba posiadająca wiedzę i uprawnienia do leczenia. Lekarz zajmuje się utrzymywaniem lub przywracaniem zdrowia poprzez badanie, diagnozowanie, prognozowanie i leczenie chorób, urazów i innych schorzeń fizycznych i umysłowych’’. Lekarz, z którym najczęściej mamy kontakt to lekarz internista, czyli inaczej lekarz pierwszego kontaktu. Zajmuje się on leczeniem chorób narządów wewnętrznych, diagnostyką, profilaktyką oraz ogólną kontrolą stanu zdrowia pacjenta. Jednak dziedzina medycyny jest bardzo szeroka i żeby omówić ją nawet po krótce trzeba poświęcić bardzo dużo czasu. My dzisiaj postaramy się przedstawić najważniejsze obowiązki oraz wymagania występujące w pracy lekarza. Jesteście ciekawi? 

Przeczytaj też: https://www.fachowcy.pl/blog/praca-lekarza-jak-wyglada-wymagania-i-obowiazki/ 

Co należy do obowiązków lekarza?

Odpowiedź, która brzmi pomoc choremu jest w tym przypadku zbyt ogólna. Do lekarz pierwszego kontakt pacjent udaje się kiedy potrzebne jest mu skierowanie do specjalistycznego ośrodka, który lekarz ten ma obowiązek wskazać. Może on również wypisać skierowanie na konkretne badanie, kiedy wie co dokładnie dzieje się z pacjentem.  

Pacjenci dorośli mogą być  skierowani np. na badanie OB, morfologii krwi, na EKG i RTG. Natomiast młodsi pacjenci otrzymują skierowanie na badanie OB, morfologii, na badanie moczu i na obecność pasożytуw w kale. W sytuacji, kiedy któreś z wymienionych wyżej badań wykonywane jest w domu chorego lekarz ma obowiązek zapewnić mu niezbędne pojemniki, natomiast samo badanie zleca pielęgniarce, którą pacjent zadeklarował.

Skierowania na badania diagnostyczne

Oprуcz bezpłatnych badań, jakie można wykonać lekarz w przychodni, pacjent może uzyskać również skierowanie na płatne badania diagnostyczne. Lekarz kieruje go wуwczas na badania związane z przewodem pokarmowym, czyli na gastroskopię i na kolonoskopię.

Kiedy pacjentowi potrzebna jest specjalistyczna pomoc np. w sytuacji, kiedy podstawowy zakres pomocy medycznej jest niewystarczający, wуwczas lekarz wystawia skierowanie do określonego specjalisty. 

Takie skierowanie nie może być jednak wystawione wcześniej, przed wykonaniem odpowiednich badań diagnostycznych. Lekarz kieruje też pacjenta do szpitala, w przypadku gdy rozpoznanie wskazuje na taką konieczność. Do obowiązków lekarza należy również wypisywanie recept, dających możliwość wykupienia odpowiednich leków. 

Zobacz też: http://samznatury.pl/wymagania-i-obowiazki-w-pracy-sprzedawcy/ 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here