Nie ma wątpliwości, że to pandemia koronawirusa narzuciła nowe normy w zakresie dbania o higienę dłoni. Według statystyk dotychczas tylko 68% Polaków myło ręce po wizycie w toalecie, zaś o ich dezynfekcji nie było w ogóle mowy. Regularne zabiegi tego rodzaju zarezerwowane były jedynie dla niektórych grup zawodowych, w tym lekarzy czy kosmetyczek. Dzisiaj dezynfekcję stosuje każdy, by zniwelować ryzyko zachorowania na COVID-19. Czy jednak potrafimy robić to prawidłowo?
Rekomendacje ekspertów
Przede wszystkim należy podkreślić, że praktycznie w każdym miejscu publicznym dostępne są stacje do dezynfekcji rąk. Te najlepsze, to urządzenia bezdotykowe. Aby można było skutecznie zdezynfekować dłonie, konieczne jest użycie środka z co najmniej 60% zawartością alkoholu. Tylko wtedy można przeprowadzić skuteczny zabieg odkażający skórę.
Co prawda, żadne badania nie potwierdziły skuteczności dezynfekcji dłoni w ramach „zabijania” koronawirusa, zaś z całą pewnością odkażanie pozwala na zachowanie pełnej sterylności i minimalizowanie rozprzestrzeniania się wirusa.
Przypomnijmy, że środki do dezynfekcji dłoni muszą być zapewnione przez wszystkie obiekty użyteczności publicznej, sklepy, restauracje, punkty usługowe oraz rozrywkowe. Stacje dezynfekcji rąk zazwyczaj bez problemu udaje się znaleźć tuż przy drzwiach wejściowych bądź przy kasie. Zwykle przy stacji czeka pracownik obiektu, który nadzoruje użytkowanie takiego sprzętu przez potencjalnych klientów.
Dezynfekcja dłoni krok po kroku
Chociaż liczne kampanie społeczne mają na celu edukację społeczeństwa w zakresie dezynfekcji dłoni, to okazuje się, że wciąż większość Polaków nie ma pojęcia, jak skutecznie to robić. Istotą jest cały proces odkażania, począwszy od ilości naniesionego środka odkażającego, poprzez ruchy dłoni, aż po wyschnięcie skóry.
Na dłonie należy nanieść tyle preparatu do dezynfekcji, by te były całkowicie zwilżone. Dłonie trzeba pocierać od ich dolnej części ku górze, pomiędzy palcami i z każdej strony. Skuteczna dezynfekcja dłoni kończy się przy opuszkach palców. Ruchem obrotowym należy wetrzeć środek odkażający w każdy palec. Odkażanie dłoni jest zakończone, gdy preparat całkowicie wchłonie się w skórę, do tego czasu nie powinno wykonywać się żadnych czynności.
Kiedy dezynfekować ręce?
Już dawno minęły czasy, w których wystarczyło umyć dłonie po każdej wizycie w toalecie, przed jedzeniem czy po przyjściu do domu. Jeśli nie używasz rękawiczek ochronnych, dezynfekcja dłoni powinna odbywać się po dotknięciu klamki, poręczy, terminala płatniczego, wszelkiego rodzaju ogólnodostępnych przedmiotów. Na takich znajduje się mnóstwo bakterii i wirusów. Czy wiesz, że najwięcej z nich gromadzi się na banknotach? To zresztą dlatego w czasach pandemii koronawirusa zaleca się korzystanie z płatności bezstykowych kartą.
Środek do dezynfekcji rąk warto zawsze mieć przy sobie. Dostępne są nie tylko te w postaci płynnej, ale i w żelu. Wybieraj je wedle indywidualnych preferencji.