Już od najmłodszego okresu życia warto oswajać dziecko z literaturą.
Choć malutkie dzieci jeszcze nie zawsze rozumieją po co mama czy tata sięgają po książeczkę, to młody rodzic powinien robić to jak najczęściej, gdyż uczenie rymowanek, wierszyków, wyliczanek i piosenek ma ogromny wpływ na rozwój małego człowieka. Dzięki tak spędzanemu czasowi maluszek w przyjemny sposób uczy się emocji, ale także intonacji, akcentu, czy rytmu wymowy.
Wiadomo, że niemowlę czy dziecko 2-3 letnie nie potrafi jeszcze samodzielnie złożyć literek. Zatem czytając razem z rodzicem doskonale ćwiczy cierpliwość, jak również jest to doskonały sposób na ćwiczenie w koncentracji uwagi. Wspólne czytanie jest świetną okazją na utrwalanie wymowy lub poprawienie emisji głosu. Rodzić pomaga zwrócić uwagę na emocje towarzyszące bohaterom w czytanym tekście, jak i może wspólnie z dzieckiem uczyć się zapamiętywania prostszych, a z czasem bardziej skomplikowanych rymowanek czy wyliczanek.
Literatura dziecięca dostarcza mnóstwo okazji do trenowania pamięci. Pomaga w nauce nowych słów, sytuacji, zdarzeń. Zaczynając przygodę z czytaniem początkowo należy wybierać krótsze czytanki, rymujące się i łatwe do zapamiętania. Książeczki powinny również zawierać ilustracje, które będą pomagały w zapamiętywaniu czytanego tekstu.
Dzieci bardzo lubią łączenie czytania z malowaniem. Jest to rewelacyjna forma zabawy, która nie tylko rozwija, ale sprawia też mnóstwo radości.
Lecz wiersze dla dzieci to nie tylko nauka. Głośne czytanie z rodzicem wierszyków i bajek to także mile spędzony czas oraz nawiązywanie z dzieckiem niesamowitej więzi. Maluszek czuje się wówczas najważniejszy na świecie gdyż wie, że ten moment mama i tata poświęcają wyłącznie jemu. Ta więź jest niezwykle ważna, ponieważ w ten sposób buduje się zaufanie między szkrabem a rodzicem.
Wierszyki i czytanki mogą także stać się pocieszeniem dla maluszka, gdy ten jest smutny czy zmartwiony. Niekiedy w odpowiednio dobranej bajce dziecko odnajduje rozwiązanie swoich dziecięcych problemików, a i rodzice mogą w przyjemny sposób przekazać odpowiednie zachowania do wszelakich sytuacji, które zdarzają się w przedszkolu czy na podwórku.
Wreszcie warto wymienić najpopularniejszych autorów najpiękniejszych wierszy dla dzieci. Wśród nich znajduje się na pewno Jan Brzechwa, którego literatura jest znana i lubiana nie tylko przez dzieci, ale i przez dorosłych. Wiersze Brzechwy pełne są ciekawych przygód, w których główny udział biorą zwierzaki i rośliny („Zoo”, „Psie smutki”, „Entliczek-pentliczek”). Kolejnym wartym wspomnienia autorem jest Julian Tuwim, którego poezja jest napisana językiem dowcipnym, ale zawsze niosącym morał lub przesłanie. Do najpopularniejszych wierszyków należą: „Lokomotywa”, „Rzepka” czy „Ptasie radio”. Maria Konopnicka to poetka, w której dorobku znajdują się jedne z najwspanialszych wierszy dla dzieci („Sposób na laleczkę”, „Niezapominajki”, „Stefek Burczymucha”).
Wybierając literaturę dla najmłodszych należy pamiętać, by przede wszystkim zainteresowała ona naszego malucha, a czas spędzony z dzieckiem był przeniesiony w magiczny świat z wierszy i bajek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here