Chociaż zgodnie z przepisami prawa obowiązującymi w naszym kraju apteczka samochodowa nie należy do wymaganego wyposażenia samochodu, warto mieć ją w swoim aucie. Przed każdą dłuższą podróżą dobrze jest też skontrolować zawartość apteczki i uzupełnić ewentualne braki. Jak powinna wyglądać i co powinno się w niej obowiązkowo znaleźć?

Jak powinna wyglądać apteczka?

Kupując gotową apteczkę samochodową, nie musimy się zastanawiać, czy jej wygląd jest odpowiedni. Jeśli jednak zdecydujemy się skompletować ją samodzielnie, należy zadbać o to, by umieścić ją w pojemniku, który spełnia kilka prostych warunków.

Apteczka powinna być przede wszystkim wykonana z trwałego, odpornego na uszkodzenia materiału. Musi być na tyle duża, by pomieścić nie tylko rękawice ochronne nitrylowe, ale również koc termiczny, czy zestaw bandaży. Przyjęło się, że większość apteczek samochodowych w naszym kraju ma kolor czerwony i oznaczona jest symbolem krzyża.

Co powinno się znaleźć w apteczce?

W dobrze zaopatrzonej apteczce samochodowej powinny znaleźć się podstawowe materiały niezbędne do udzielenia pierwszej pomocy. Są to przede wszystkim plastry, opatrunki, bandaże i chusty opatrunkowe o różnych wymiarach. Ponadto apteczka powinna być wyposażona w środki dezynfekujące.

Pamiętajmy też, że zawsze przy udzielaniu pomocy ofiarom wypadku w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Dlatego też w apteczce muszą się obowiązkowo znaleźć rękawice ochronne nitrylowe czy maseczka do sztucznego oddychania.

Co warto sprawdzić przed wyjazdem?

Zanim wybierzemy się w dłuższą podróż, warto zajrzeć do naszej apteczki i skontrolować jej zawartość. Nie powinno nam to zająć dłużej niż kilka minut, a dobrze wyposażona apteczka może nam dosłownie uratować życie. Zawartość apteczki dobrze jest sprawdzać przynajmniej dwa razy w roku.

W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić terminy ważności poszczególnych środków i materiałów. Jeśli w ostatnim czasie używaliśmy apteczki, należy uzupełnić wszelkie braki. Zdarza się przecież, że używamy rękawic ochronnych nitrylowych z wyposażenia apteczki przy różnych pracach wykonywanych w domu, a ich brak w samochodzie odkrywamy dopiero w najmniej spodziewanym momencie.

Rękawice ochronne nitrylowe dostępne są w ofercie Grupa Anmar.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here