Kiedy dowiadujemy się, że jesteśmy w ciąży cały nasz świat zmienia się w jednej chwili. Nic już nie będzie więcej takie samo, a emocje sięgają skrajnych limitów. Najczęściej od razu chcemy powiadomić rodzinę i znajomych, dzwonimy, wysyłamy wiadomości tekstowe, obdarowujemy przechodniów uśmiechami. Jednak kiedy już emocję troszkę opadną, rozpoczynamy planowanie. Oczywiście urządzamy pokoi, kupujemy najpotrzebniejsze rzeczy, z czasem inwestujemy w fotelik czy wózek. Oprócz materialnych gadżetów kobieta musi udać się również do ginekologa i rozpocząć oficjalnie prowadzenie ciąże. Jest to ważne również dlatego aby w późniejszym czasie otrzymać odpowiednie świadczenia jak np. becikowe.
Wybór lekarza prowadzącego jest bardzo ważny, a w niektórych przypadkach może uratować życie naszego dziecka lub zagwarantować nam pobyt w szpitalu. Oczywiście będąc w ciąży żaden szpital nie może odmówić nam świadczeń, jednak kiedy lekarz prowadzący pracuje w danej placówce, dużo łatwiej się do niej dostać z przysłowiowego marszu, bez zbędnych pytań.
Na samym początku ciąży, gdy dziecko w brzuchu jest malutkie, lekarz wykonuje nam usg dopochwowo i ocenia wszelkie parametry. Następnie pacjentka dostaje skierowanie na wszelkie możliwe badania krwi, na obecność HIV oraz licznych przeciwciał m.in. na różyczkę czy toksoplazmozę. W późniejszym czasie ginekolog wykonuje również bardzo ważne badanie pierwszego trymestru w którym można wykryć wady genetyczne itd. Oczywiście nigdy nie wiadomo nic w 100% i wszelkie decyzje musimy dokładnie przemyśleć. Niekiedy rodzicom wydaje się że USG to tylko oglądanie małego człowieka, jednak lekarz sprawdza wtedy przepływy, stan wód płodowych, serce i inne narządy maluszka. Jeśli cokolwiek go zaniepokoi to od razu matka kierowana jest na dokładniejszą diagnostykę. W obecnych czasach medycyna jest na tyle rozwinięta, że możliwe są nawet operacje w brzuchu.
Niekiedy rodzice rezygnują z wizyt u lekarza tłumacząc to dobrem dziecka. Nie chcą bowiem wiedzieć w jakim jest stanie, czy aby na pewno jest zdrowe, bowiem chcą mieć maleństwo niezależnie od tego czy jest chore czy nie. Jest to błędne rozumienie ustawy umożliwiającej aborcję w przypadkach bardzo poważnych wad genetycznych. Nikt bowiem nie może zmusić rodziców do usunięcia ciąży, a lekarz nie musi informować o nich rodziców. Niezależnie wiec jaka będzie prawda, warto wykonywać badania bowiem w skrajnych przypadkach życie matki może być również zagrożone.
Ciąża to wyjątkowy stan, kiedy kobieta powinna o siebie dbać szczególnie. Liczy się nie tylko zdrowa dieta czy ruch, ale także regularne badania. Posiadanie w swoim ciele malutkiego człowieka to bardzo odpowiedzialne zadanie, a także obciążające psychicznie. Warto więc w tym czasie dużo odpoczywać, regenerować się, a także udać się na wakacje bowiem po porodzie już możemy nie mieć na to czasu. Warto jednak każdy dalszy wyjazd skonsultować z lekarzem prowadzącym aby nie okazało się, że są przeciwwskazania, a tym samym stworzymy zagrożenie dla życia dziecka, a także swojego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here