Biegunka, jak każdy z nas wie to nic przyjemnego, dopada wszystkich i dorosłych i również tych najmłodszych. Co ciekawe biegunka u niemowlaka to jedna z niewielu dolegliwości, przy której diagnozę mogą postawić już sami rodzice. Ciężko bowiem w tym przypadku nie zauważyć niepokojących objawów.
Biegunka to tak jakby obrona organizmu przed substancjami toksycznymi, bądź też czynnikami chorobotwórczymi. Biegunka to zwiększona liczba stolców o wodnistej konsystencji. Podrażnione jelita kurczą się,po czym następuje przyspieszenie ruchów perystaltycznych jelit i przesuwanie się pokarmu. Według definicji, biegunka u niemowlaka to oddawanie w ciągu dwunastu godzin pięciu lub więcej stolców o luźnej konsystencji, może się też pojawić stolec z krwią.
Biegunka u niemowlaka jest dość niebezpieczna, bo szybko prowadzi do odwodnienia organizmu.Do objawów odwodnienia u dziecka zaliczamy:
– zapadnięte oczy i ciemiączko,
– suchość w jamie ustnej,
– ciemna barwa moczu i jego rzadkie oddawanie,
– płacz „bez łez”,
– rozdrażnienie.
Dlatego tak ważne jest, aby w przypadku wystąpienia biegunki, regularnie nawadniać dziecko.
Biegunka u niemowlaka może być spowodowana różnymi czynnikami. Najczęściej przyczyną biegunki jest między innymi:
– zatrucie pokarmowe, zazwyczaj wywołane bakteriami
– infekcje przewodu pokarmowego, wywołane przez wirusy,
– alergie pokarmowe,
– ząbkowanie dziecka.
Zatem warto pamiętać o tym, że biegunka u niemowlaka może mieć różne podłoże. Jednak bez względu na przyczynę, zawsze wymaga podjęcia z naszej strony odpowiedniego leczenia. W przeciwnym razie, biegunka może poważnie zaszkodzić zdrowiu, a nawet życiu dziecka.
Czy zawsze konieczna jest wizyta u lekarza?
Przede wszystkim należy zaznaczyć, iż konieczność wizyty u lekarza zależy od wieku dziecka, a także od intensywności objawów biegunki i ogólnego stanu zdrowia dziecka. Jak wiemy im młodsze dziecko, tym biegunka jest bardziej niebezpieczna, bowiem może szybciej doprowadzić do groźnego dla życia odwodnienia. Dlatego wizyta u lekarza jest konieczna w przypadku niemowląt do szóstego miesiąca życia, natomiast biegunka u dzieci starszych może być skutecznie leczona w warunkach domowych.
Jaką dietę powinno się stosować podczas biegunki?
Przede wszystkim powinna to być dieta lekkostrawna, można podawać na przykład: kleiki, zupy z marchwi, przetarte banany, jabłka, lecz najważniejsze jest nawadnianie i pomocne tu będą między innymi herbatki z rumianku, czy też z kopru włoskiego. Zalecane jest również podawanie probiotyków, które mają za zadanie odbudować florę bakteryjną naszego dziecka. Probiotyki również wzmacniają układ odpornościowy i zwalczają niepożądane bakterie, które wywołały biegunkę. Co ważne, według zaleceń lekarzy, niemowlę karmione piersią podczas biegunki, nadal powinny być tym mlekiem matki karmione, nie ma tu żadnych przeciwwskazań.To właśnie zawarte w mleku białko i inne substancje odżywcze korzystnie wpływają na regenerację błony śluzowej jelit, podrażnioną przez występującą biegunkę.