Obecnie coraz większa liczba osób decyduje się na sprowadzenie samochodu z Niemiec. Wiąże się to wieloma korzyściami, gdyż poza tym, że kupujący może zaoszczędzić pieniądze, z tego względu, że istnieje możliwość zakupu nowszego modelu niż dostępny na polskim rynku po atrakcyjnej cenie. Jednakże sprowadzeniu auta z Niemiec wiąże się ze spełnieniem określonych formalności, które są związane z opłatami urzędowymi.
Jak zarejestrować auto z Niemiec?
Po pierwsze należy pamiętać o tym, żeby zarejestrować samochód w urzędzie komunikacyjnym, maksymalnie do 30 dni od dnia sprowadzenia do Polski, z tego względu, że za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara od 200 złotych do nawet 1000 złotych. Przy zakupie pojazdu konieczne jest również spisanie umowy sprzedaży w dwóch wersjach językowych. Dodatkowo przy spisaniu umowy kupujący powinien otrzymać następujące rodzaje formalności:
– dowód własności pojazdu;
– dowód rejestracji pojazdu;
– książka serwisowa;
– karta pojazdu
– zaświadczenie o składzie spalin.
Jakie opłaty i formalności zostają poniesione w Niemczech?
W przypadku kosztów, które zostaną naliczone w wyniku transakcji, przeprowadzonej na terenie Niemiec to opłaty głównie związane z tablicami wyjazdowymi oraz opłacenie OC na określony czas. Dodatkowo konieczne jest również przetłumaczenie takich dokumentów jak: dowód rejestracyjny i kart pojazdu, będący formalnościami niezbędnymi do rejestracji samochodu. Mogą także pojawić się dodatkowe koszty związane na przykład z wyrejestrowaniem samochodu, czy wyrobieniem tymczasowego dowodu rejestracyjnego.
Opłaty związane z transakcjami w Polsce
Zdecydowanie więcej formalności i kosztów klient, który zdecydował się na zakup samochodu z Niemiec poniesienie na terenie Polski. Rejestrowanie samochodu z Niemiec, jest związane z udaniem się do urzędu celnego oraz złożeniem deklaracji AKC-U oraz opłaceniem akcyzy. Wysokość akcyzy jest uzależniona od wartości zakupionego pojazdu. Następnie konieczna jest wizyta w urzędzie skarbowym, w którym składana powinna zostać deklaracja VAT-24. Na podstawie, której możemy uzyskać zaświadczenie zwalniające z opłacenia podatku przewozowego za import samochodu. Istotne jest również przejście przeglądu w stacji diagnostycznej.
Warto jest zaopatrzyć się w wybrany samochód z Niemiec, za pośrednictwem profesjonalnego handlarza. Jedną z korzyści związanych ze skorzystania z wybranej usługi jest możliwość uniknięcia konieczności załatwiania dużej ilości formalności. Trudności mogą się pojawić, kiedy klient samodzielnie decyduje się na sprowadzenie samochodu, gdyż nabywając samochód za pośrednictwem profesjonalnej firmy, klient ma pewność co do zakupionego samochodu odnośnie źródła zakupu. Kolejnym powodem przemawiającym za skorzystanie z oferty danej firmy jest poniesienie mniejszych opłat w porównaniu z samodzielnym zakupie pojazdu.
Więcej na temat rejestracji samochodu z Niemiec, przeczytasz na stronie https://carforfriend.pl/samochod-z-niemiec-rejestracja/