Czas spędzony w przedszkolu każdy z nas wspomina inaczej. Jedni z utęsknieniem wspominają lata, gdy jedynym dręczącym człowieka problemem był niesmaczny stołówkowy obiadek czy leżakowanie, z którego nie każdy chciał wtedy korzystać; inni zaś twierdzą, iż lata przedszkolne były jednymi z najgorszych w ich życiu i za nic nie chcieliby do nich wracać ze względu na, przykładowo, niemiłe przedszkolanki czy niesympatycznych rówieśników. Niezależnie od tego, jakie wspomnienia będziemy później posiadać, przedszkole musi przeżyć każdy. Jest to bardzo ważne przeżycie i swego rodzaju wyznacznik kolejnego etapu rozwojowego, odznaczającego się pewną niezależnością od rodziców, samodzielnością oraz nawiązywaniem nowych kontaktów, czy to z pracownikami instytucji, czy też – przede wszystkim – z dziećmi w swoim wieku. Uczy to malucha nowych umiejętności społecznych, a także pozwala przygotować się do wymagań świata zewnętrznego, które już za jakiś czas zostaną przed młodym człowiekiem postawione.

Bez dwóch zdań tym, czym będziemy się musieli zająć przed posłaniem dziecka do przedszkola, jest wyprawka do przedszkola dla dziecka. Co powinno się składać na tego typu wyprawkę? Cóż, rzecz jasna jednym z jej elementów są nowe ubranka, których teraz maluch będzie potrzebować więcej niż kiedykolwiek wcześniej. W przedszkolu, gdzie dziecko musi już wykazywać pewien poziom samodzielności, bardzo łatwo o ubrudzenie się – a za tym idzie rzecz jasna konieczność przebrania się w nowe, czyste ubranka. Oprócz tego pamiętajmy o plecaczku, w którym przyszły przedszkolak będzie mógł pomieścić wszystkie swoje skarby, książeczki, kredki, a także drugie śniadanie, które będzie mógł spożyć w trakcie specjalnej przerwy śniadaniowej, podczas której wszystkie dzieci wspólnie jedzą przyniesione przez siebie smakołyki.

Co włożyć do wspomnianego plecaczka? Z całą pewnością książeczki. Nie będą to jednak książeczki przypadkowe – przedszkolanka powinna wcześniej poinformować rodziców, w jakie pozycje powinni się zaopatrzyć. Kolejnym istotnym elementem jest piórnik. Co do niego włożyć? Z całą pewnością kolorowe kredki ołówkowe. Ilość nie jest istotna – rodzice i dzieci mają w tej kwestii niemal całkowitą dowolność. Przydać mogą się również wielobarwne pisaki. Oprócz tego ważny jest ołówek HB, którym dzieci będą uczyć się pisać na specjalnie przygotowanych do tego arkuszach. Ponadto każdy maluch powinien być wyposażony w nożyczki (przy używaniu których należy bezwzględnie pamiętać o ostrożności!) oraz klej w sztyfcie, bardzo przydatny podczas wykonywania niektórych ćwiczeń mających rozwijać dziecko manualnie. Jest to, przykładowo, wykonywanie ozdób okolicznościowych – bożonarodzeniowych zawieszek, wielkanocnych zajączków, drobnych upominków z okazji dnia mamy lub taty czy też laurek z okazji dnia babci i dziadka.

Pierwsze tygodnie bardzo często są dla przedszkolaków okresem trudnym. Mimo to nie należy się zniechęcać. Ważne jest, by rodzice wykazywali pozytywne nastawienie w związku z całą sytuacją – dzieci będą to bowiem widzieć i poprzez indukcję również przejmą te pozytywne odczucia. Wtedy zarówno lęk, jak i niechęć będą o wiele mniejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here