Zabawki sensoryczne są ciekawym i mądrym rozwiązaniem dla małego dziecka dlatego warto się nad ich wyborem. Jeśli zabawka zostanie prawidłowo dobrana, dzięki temu pomoże rozwinąć u maluszka jego słuch, wzrok, równowagę oraz inne zmysły.

Czym są te zabawki i czy warto je wybrać?

Te zabawki mają za zadanie stymulować rozwój umysłowy i fizyczny naszego dziecka. Działają one na takie zmysły jak węch, dotyk, słuch, a nawet smak czy też wzrok. Te zabawki mogą posiadać ciekawą i oryginalną fakturę, a do ich produkcji są wykorzystywane specjalne materiały, a ich kolory są dobierane w konkretnym celu. Zabawki mogą zawierać błyszczące i świecące elementy, mogą wydawać ciekawe dźwięki. Zazwyczaj producenci którzy produkują zabawki dla najmłodszych , które gdy zaczynają poznawać świat często wkładają do ust przedmioty dlatego producenci produkują zabawki o różnych smakach i zapachach.

Rodzaje zabawek

Jak wiadomo, te zabawki mogą oddziaływać słuch, wzrok czy dotyk naszego malucha. Książeczki sensoryczne i kostki zazwyczaj są wykonane z materiałów o interesującej fakturze na przykład śliskiej, miękkiej, gładkiej, puchatej powierzchni, do których często dołączone są gryzaki z różnymi wypustkami, błyszczące elementy a nawet lusterka, które są bezpieczne. Kostki i książeczki sensoryczne oddziałują zwłaszcza na zmysł dotyku oraz idealnie nadają się dla małych dzieci. Dla starszych maluchów lepszym rozwiązaniem będą gniotki, tak zwana piankolina czy też ciastolina. A dołączone grzechotki lub gdy zabawka piszczy, czy też szeleści pomoże ona rozwinąć słuch.
Aby pobudzić wzrok naszego malucha zostały stworzone gwiazdki na ścianę.

Jakie zabawki należy wybrać?

Przy wyborze takiej zabawki należy zastanowić się na co ma ona oddziaływać i należy ją odpowiednio dobrać do wieku dziecka. Warto zwrócić uwagę czy zabawkę sensoryczną można łatwo utrzymać w czystości, co jest niezwykle ważne gdy jest ona przeznaczona dla najmłodszych.

Co warto wybrać dla niemowlaków?

Dobrym wyborem będą wszelkie maty edukacyjne, książeczki i kostki sensoryczne czy też grzechotki. Warto wybrać zabawki które posiadają kontrastowe czy też intensywne kolory jak na przykład czerń, biel, żółty lub czerwony, dzięki czemu maluszek ćwiczy spostrzegawczość.
Nie należy zatem kupować zabawek w pastelowych kolorach ponieważ są one ładne, ale niestety nie ćwiczą zmysłów. Zazwyczaj posiadają one dodatkowe funkcje.

Zabawki sensoryczne wspomagające rozwój równowagi

Nie trzeba czekać aż nasz maluszek skończy 12 miesięcy i zacznie samodzielnie stawiać kroki, można skorzystać z zabawek sensorycznych takich jak kocyk do bujania czy tradycyjna huśtawka. Dla większych dzieci można zakupić deskę z równoważnią, która stymuluje układ przedsionkowy odpowiadający za umiejętność uczenia oraz koordynację.

Zabawki polisensoryczne

Możemy wyróżnić również zabawki polisensoryczne, które mogą dostarczyć kilku bodźców zmysłowych. Przykładem takiej zabawki może być mata edukacyjna, klocki, puzzle dźwiękowe czy też książeczki. Te zabawki powodują zwiększenie aktywności mózgu w kilku obszarach i mogą je zająć na dłuższy okres czasu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here