Rozwód nigdy nie jest łatwym ani przyjemnym momentem w życiu dwojga ludzi, którzy kiedyś byli dla siebie najważniejsi. Jednak zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego może oznaczać tylko jedno – czas na rozwód. Warszawa to miasto, w którym rozwody nie są niczym zaskakującym, a profesjonalne kancelarie adwokackie gotowe są pomóc klientom nawet przy najtrudniejszych i bardzo skomplikowanych sprawach. Dzięki pomocy specjalistów rozwód może przebiec w nieco spokojniejszej atmosferze. Jednakże samo orzeczenie rozwodu to nie koniec. Następnie konieczny jest podział majątku wspólnego małżonków oraz, w sytuacji, gdy posiadają oni potomstwo, określenie, kto ma sprawować codzienną opiekę nad dziećmi, a kto zostanie zobowiązany do wypłacania comiesięcznych alimentów.
Alimenty – jakie potrzeby muszą zaspokajać?
Stało się, naszedł czas na rozwód. Warszawa to miejsce, w którym można znaleźć dobrych prawników rozwodowych, dbających także o aspekt związany z alimentami. W końcu alimenty są niezwykle ważne – stanowią zabezpieczenie finansowe dla dzieci, które nie są jeszcze w stanie samodzielnie się utrzymać po rozwodzie rodziców. Kwota, którą sąd przyznaje na każde dziecko, ma zaspokajać bardzo konkretne potrzeby małoletniego człowieka. Należą do nich: miejsce zamieszkania, wyżywienie, koszty ewentualnego leczenia, ubrania, wszelkie środki higieny osobistej, a także koszty związane z wychowaniem i edukacją oraz wydatki przeznaczone na wypoczynek i rozrywkę. Wysokość alimentów jest także zależna od możliwości finansowych rodziców i stopnia ich zaangażowania w wychowanie dziecka.
Co w sytuacji, gdy rodzic nie opłaca alimentów?
Niestety zdarzają się takie sytuacje, w których pomimo nałożonego obowiązku, rodzic zobligowany do płacenia alimentów, nie robi tego. Wtedy trzeba podjąć działanie. Dziecko nie może cierpieć przez rozwód. Warszawa podpowiada, co zrobić, gdy nas to spotka. Pierwszym krokiem może być wpisanie dłużnika na stosowną listę do biura informacji gospodarczej. Czynność tę należy poprzedzić wezwaniem do zapłaty z pisemnym ostrzeżeniem o zamiarach związanych z BIG. Pismo takie można przekazać do rąk własnych dłużnika lub wysłać mu pocztą. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy komornika. Pomoże on ustalić miejsce pobytu osoby, która winna nam jest niezapłacone alimenty, jego miejsce pracy, czy też dochody. To metoda, której efektem może być obciążenie wynagrodzenia za pracę dłużnika na rzecz zaległych alimentów.