Dziecko w momencie wieku dwóch lat jest szczególnie ciekawe otaczającego je świata. Trzeba mu dostarczać wielu różnorodnych bodźców, by jego rozwój przebiegał prawidłowo. Maluch chodzi już, a nawet czasami biega. Utrzymywanie równowagi jest dla niego coraz łatwiejsze, ale nadal zdarza się, że wkłada do buzi różne przedmioty, testując to, jakie są w smaku. Na tym etapie życia najlepiej wybierać zabawki dla dwulatka, które zachęcą dziecko do biegania, skakania, kucania, przenoszenia przedmiotów z miejsca na miejsce i do ogólnego ruchu. Zabawka powinna być dopasowana do potrzeb malca w tym wieku.
Zabawka, która przeznaczona jest dla dwuletniego dziecka, nie powinna być mała. Duży rozmiar jest istotny ze względu na bezpieczeństwo dziecka. Należy też wybierać takie zabawki, które nie są zbyt ciężkie i najlepiej, by nie były plastikowe. Należy pamiętać, że brzdąc w tym wieku dużo rzeczy niszczy w tracie zabawy. Nie zawsze wynika to ze złości malucha – czasem zdarza się, że dziecko popsuje zabawkę niechcący. Dzieje się to najczęściej przez to, że koordynacja ruchów nie jest jeszcze w pełni rozwinięta i jest to często dość widoczne w tym, jak porusza się dwulatek.
W tym wieku bardzo często zdarza się, że dziecko upatruje sobie bohaterów popularnych bajek, którzy stają się jego faworytami. Dwulatek lubi też często czuć się niezależny i samodzielny, robić rzeczy tak, jak to on, a nie rodzic, zadecyduje. Warto więc pozwolić mu się bawić zabawkami tak, jak on sam chce.
Dziecko w wieku dwóch lat cały czas rozwija swoją zdolność mówienia. Dwulatek jest już w stanie sformułować i wypowiedzieć proste zdania. Chociaż jego mowa pozostaje dość niewyraźna, to można komunikować się z nim na o wiele wyższym poziomie niż wcześniej. Dziecko też coraz częściej wybucha i odczuwa gwałtowne emocje. Maluch nie jest zdolny do bycia cierpliwym, a jeśli nie otrzyma od razu tego, czego zażąda, potrafi szybko wpaść w histerię. Z tego względu warto postawić na rytuały, które będą sprawiać, że dziecko będzie czuło komfort i bezpieczeństwo, a dzięki temu łatwiej się uspokajało. Należy szukać zabawek dla dziecka, które ułatwią wprowadzenie takich regularnych zwyczajów, takich jak, przykładowo, faworyzowana przez dziecko gumowa kaczka z którą może się kąpać.
Dlatego warto się zaopatrzyć o zabawki, którymi można bawić się z dzieckiem podczas codziennej kąpieli. Wszystkie dzieci lubią zabawy w wannie, jednak nie bez powodu wprowadzenie ich jest szczególnie istotne w przypadku dwuletniego brzdąca. Dziecko w tym wieku często buntuje się rodzicom, co staje się szczególnie uciążliwe w momencie, gdy przychodzi czasu umycia dziecka. Zdarza się wtedy, że dwulatek sprzeciwia się umyciu głowy lub całego ciała. Wtedy, by uratować sytuację i dokończyć kąpiel, najlepiej urozmaicić codzienne mycie z wykorzystaniem zabawek. Warto wybierać takie, które nie tylko rozbawią malucha, ale również mają wartość edukacyjną i pozwolą maluchowi ćwiczyć w trakcie kąpieli jego dłonie i ogólną koordynację ruchową.