Analizując zależność, jaką tworzy podział majątku a prawo spadkowe, nie sposób nie zauważyć, że kluczową instytucją jest tutaj dziedziczenie. Jego podstawą prawną jest przyjęty w 1964 roku kodeks cywilny. Czwarty rozdział tego kodeksu zatytułowany jest bowiem „spadki” i to im w całości jest poświęcony. A ponieważ samo słowo spadek obejmuje prawa i obowiązki majątkowe – od dziedziczenia tak naprawdę wszystko się zaczyna.
Gdyby nie było dziedziczenia, czyli przechodzenia wspomnianych praw i obowiązków, prawo spadkowe tak naprawdę nie miałoby sensu swego istnienia. Jak więc widać, to dziedziczenie jest tutaj instytucją kluczową. Jeżeli chodzi o zasady dziedziczenia zgodne z prawem spadkowym, to wyróżnia się ich dwie główne kategorie. W kodeksie cywilnym możemy przeczytać, że jest to dziedziczenie testamentowe oraz ustawowe. I jak nietrudno się domyśleć, pierwsze opiera się na sporządzonym testamencie, a drugie na ogólnych przepisach ustawy.
Dziedziczenie testamentowe, choć wydaje się być bardziej uporządkowane, często bywa bardzo zawiłe. Bo testament nie ma w chwili odczytania mocy prawnej. Jako dokument można go na przykład zaskarżyć. Sama osoba dziedzicząca może na dziedziczenie się nie zgodzić. Wszystko więc tak naprawdę leży w gestii spadkobiercy.
Dziedziczenie ustawowe – to wyraźnie reguluje ustawa. Mówi, kto może dziedziczyć, a kto takiego prawa nie posiada. Ale i tu zdarzają się trudne sytuacje. Spadkobiercy nie potrafią polubownie podzielić majątku. No i wtedy zaczynają się procesy sądowe.
Bez względu na rodzaj dziedziczenia, sprawy spadowe zawsze warto załatwić przy pomocy adwokata. Prawo nigdy nie jest czarne albo białe. I adwokat od spraw spadkowych potrafi to w tym przypadku wykorzystać. Nie tylko doradzi, co zrobić, aby było najlepiej, ale też zajmie się trybem procesowym, jeśli jest taka potrzeba. A zajmując się wszystkim w sposób profesjonalny, pozwoli na spokojnie przejść przez ten, wcale nie łatwy, etap życia. Warto więc o takie wsparcie poprosić fachowca.
Przeczytaj też: https://www.kronikatygodnia.pl/artykul-4media/18440,jak-napisac-testament-przygotuj-z-wyprzedzeniem-ten-wazny-dokument