W Polskim prawie wyróżnia się spadkobierców ustawowych, którzy dziedziczą spadek po zmarłym oraz spadkobierców, których dobrowolnie przed śmiercią ustanowił spadkodawca. Spadek można przyjąć albo odrzucić, decyzja ta jest zawsze indywidualna i należy do spadkobierców. Spadek dziedziczy małżonek, dzieci, a w dalszej kolejności rodzeństwo czy rodzice. W przypadku odrzucenia spadku jest on przekazywany dalej, zgodnie z linią pokrewieństwa. Co dzieje się z majątkiem, kiedy nie ma spadkobierców ustawowych, a zmarły nie spisał testamentu? Dowiedz się już teraz.
Sprawy spadkowe w Częstochowie bez spadkobierców
Jak potwierdza kancelaria adwokacka w Częstochowie, która specjalizuje się w sprawach spadkowych, rzadko, ale wciąż dochodzi do sytuacji, w której zmarły pozostawia po sobie majątek, ale nie wskazuje spadkobierców i nieznani są również spadkobiercy ustawowi. Może dojść do sytuacji, w której zmarły nie ma rodziny albo ta jest nieznana. Co wtedy z jego mieszkaniem i innymi dobrami, które pozostawił po śmierci? Okazuje się, że majątek zmarłego, jeśli ten nie ma spadkobierców, zostaje przekazywany do skarbu państwa, do gminy właściwej ze względu na ostatni adres zamieszkania spadkodawcy.
Co zrobić, jeśli nie ma się spadkobierców?
Osoby samotne, które nie mają rodziny ani bliskich, których mogliby wskazać w testamencie jeszcze za życia, bardzo często decydują się zapisać mieszkanie czy majątek na przykład wybranej fundacji. Polskie prawo daje zupełną swobodę w rozporządzaniu swoim majątkiem, testament może być spisany na dowolną osobę lub podmiot. Warto więc, aby spadek mógł stać się wielką pomocą. Pomyśl o spisaniu testamentu, wystarczy kartka i długopis, aby wskazać spadkobierców wedle Twojej woli.
Warto przeczytać: https://armadaskis.pl/ile-wynosza-alimenty-na-dziecko-w-2023-roku/
Artykuł powstał na podstawie wiadomości merytorycznych użyczonych przez kancelariakowalski.pl