Wielu rodziców staje przed dylematem czy chodzik dla dziecka to tylko kolejny zbędny gadżet czy też pozwala maluchowi na szybszą i efektowniejszą naukę chodzenia.

Chodzik dla dziecka nie jest może niezbędny dla rozwoju malucha, ale niejednokrotnie pomaga w nauce stania oraz chodzenia. Na rynku znajduje się szeroki wachlarz chodzików dla dziecka – tych, do których wkłada się dziecka, jak i tzw. „pchaczy”, najczęściej wykonanych z drewna lub plastiku. Coraz częściej spotkać się można z interaktywnymi chodzikami dla dziecka, które nie tylko pomagają w utrzymaniu pionowej postawy, ale także uczą i rozbudowują wyobraźnię malucha.

Chodzik dla dziecka może być zarówno zabawką jak i jeździkiem. Dzięki zastosowaniu efektów dźwiękowych postaci znanych z popularnych bajek czy kolorowych elementów, chodzik dla dziecka staje się równie atrakcyjny co inne zabawki. W sklepach jest wiele chodzików, które spełniają także funkcję edukacyjną – pokazują maluchowi różnorakie kształty, mają wbudowane instrumenty muzyczne, a nawet proste łamigłówki. Dzięki temu dziecko, które potrafi już chodzić nadal będzie żywo zainteresowane chodzikiem.

Istotną sprawą jest kontrolowanie postawy ciała malucha. Chodzik dla dziecka powinien być skonstruowany w taki sposób, by niemowlę mogło swobodnie ruszać nogami po ziemi. Należy również pamiętać o dobrym oparciu i podtrzymywaniu kręgosłupa, a także odpowiedniej postawie ciała w chodziku. Maleństwo nie powinno wychylać się na boki, garbić ani wykrzywiać nóżek.

Bardzo ważne jest wybieranie chodzików dla dziecka, które posiadają wszelkie atesty bezpieczeństwa, są wytrzymałe i dadzą maluchowi podczas zabawy swobodę ruchu. Warto również zwrócić uwagę, by materiał z którego został zrobiony chodzik dla dziecka był nietoksyczny. Na rynku znajdziemy coraz więcej modeli z zaawansowanymi systemami, dzięki którym dziecku trudniej będzie stracić równowagę – chodziki posiadają często blokadę kół. Pamiętajmy – dziecko w chodziku powinno pozostać pod stałym nadzorem rodziców. Pozwoli to nie tylko uniknąć niebezpiecznych sytuacji, ale także da szansę na kontrolowanie postawy malucha i wyeliminowaniu wad.

Lekarze przestrzegają – chodzik dla dziecka może pomóc maleństwu w stawianiu pierwszych kroków, ale nie powinien być używany jako jedyne narzędzie do nauki chodzenia. Dziecko powinno mieć również czas na stawianie pierwszych kroków bez jego pomocy. Co ważne – chodzik dla dziecka przeznaczony jest dla maluchów, które potrafią już samodzielnie usiąść. Niezwykle niebezpieczne dla zdrowia niemowlęcia jest namawianie go do korzystania z chodzika zanim opanuje technikę siedzenia. Również starsze pociechy powinny trzymać się z dala od chodzików – ich waga jest za wysoka, a chodzik może podczas takiej nierozsądnej zabawy ulec zniszczeniu.

Choć chodzik dla dziecka nie powinien stać się najważniejszym narzędziem do nauki chodzenia, może z pewnością pomóc maleństwu i stać się świetną zabawką, która nie tylko daje przyjemność, ale także pomaga w stawianiu pierwszych, samodzielnych kroków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here