Każdy człowiek powinien nauczyć się jeździć na rowerze. Jest to ważne z kilku powodów. Przede wszystkim, ponieważ większość dzieci prędzej czy później doczeka się jakiegoś roweru, to nasza pociecha nie będzie odstawać i będzie mogła jeździć z kolegami na wycieczki rowerowe. Po drugiej, umiejętność utrzymania równowagi przez dzieciaka da nam bardzo ważną informację co do tego, czy jego mózg rozwija się prawidłowo. Wiadomo, że każde dziecko zalicza wiele upadków zanim ostatecznie nauczy się trzymać równowagę, jednak gdyby nasza pociecha nie była w stanie w żaden sposób się tego nauczyć, można podejrzewać kłopoty zdrowotne i trzeba interweniować szybko. Aby zminimalizować konsekwencje upadków i sprawić, by dziecko miało jakąś pomoc w stawianiu pierwszych kroków, warto zakupić specjalne rowerki dla dzieci. Na początku pozwólmy dziecku jeździć z bocznymi kółkami, która zapobiegają wywrotkom. Jednak nie przyzwyczajajmy w ten sposób naszego dziecka, musi ono nauczyć się trzymać równowagę samodzielnie.

Aby nauczyć dziecko utrzymywania roweru w pionie, najlepiej wykorzystać specjalny patyk, który mocuje się w tylnej części za siodełkiem. Rowerki dla dzieci często posiadają takie rozwiązanie w standardzie. Nauka polega na tym, że dziecko próbuje samemu „łapać równowagę”, a my w każdej chwili mamy możliwość uratować go przed upadkiem, chwytając za kijek. W ogóle pierwsze metry dziecko powinno przejechać w taki sposób, że rodzic cały czas kontroluje to, by rowerek znajdował się w pionie. Następnie nieco rozluźniamy chwyt, by w końcu całkowicie puścić patyk. Pamiętajmy, że najprawdopodobniej wystąpi taka sytuacja, że gdy dziecko będzie wiedzieć, że jest asekurowane, to będzie mu szło lepiej. Jednak gdy dowie się, że puściliśmy kijek, może wpaść w panikę i stracić równowagę, zaliczając nieprzyjemne spotkanie z ziemią. Dlatego bardzo ważna jest komunikacja między nami a naszą pociechą. Oprócz tego na pierwsze metry warto wybrać inne dróżki niż asfaltowe alejki w parkach czy chodniki, a zamiast tego pojeździć np. po ubitej ziemi bądź trawie. Wtedy upadek nie będzie bolesny.

Zakup specjalnego rowerka dziecięcego to żaden problem. Możemy kupić coś takiego praktycznie w każdym większym markecie. Pamiętajmy tylko, że rowerki dla dzieci nie powinny być chińskimi produktami niskiej jakości, ponieważ nie chcielibyśmy na pewno, żeby taki rowerek zwyczajnie się rozleciał. Gdy nasza pociecha nauczy się już jeździć samodzielnie i nie będziemy jej stale kontrolować, złamanie się ramy w rowerze mogłoby doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Dlatego też wystrzegajmy się najtańszych produktów, ponieważ chodzi tutaj o bezpieczeństwo dziecka. Równie ważne jest to, by odpowiednio złożyć rowerek. Jeżeli nie jesteśmy w tym biegli i obawiamy się, ze nieodpowiednio skręcony rower będzie niebezpieczny, to zakupmy już gotowy i złożony egzemplarz, bądź też zlećmy jego złożenie w sklepie. Warto dopłacić te kilka złotych po to, by mieć spokojne sumienie i nie musie się obawiać, że coś zrobiliśmy źle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here