Zastanawiasz się nad inwestycją w system rekuperacji? W tym artykule omawiamy istotne zalety wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

W dobie tak wysokich cen surowców energetycznych niemal każdy właściciel domu jednorodzinnego zastanawia się nad dostępnymi metodami ograniczenia wydatków związanych z ogrzewaniem. Nic zatem dziwnego, że systemy rekuperacji cieszą się obecnie tak dużym zainteresowanie. Jeśli stoisz przed dylematem montażu rekuperacji w swoim domu, mamy nadzieję, że nasz artykuł skutecznie rozwieje wszelkie twoje wątpliwości.

Rekuperacja – szybki zwrot z inwestycji

Zaprojektowanie oraz montaż systemu rekuperacji wiąże się ze sporym wydatkiem. Jak możemy zauważyć na stronie internetowej firmy Tanie Reku z Krakowa, montaż rekuperacji w typowym domu jednorodzinnym to koszt oscylujący wokół kilkunastu tysięcy złotych. Jest to zatem dość kosztowna inwestycja. Wiele osób zastanawia się, czy wydatek ten aby na pewno się opłaca. Oczywiście zwrot z inwestycji w rekuperację zależy przede wszystkim od dwóch czynników. Po pierwsze istotne jest jak wysokie obecnie ponosimy koszty związane z ogrzewaniem domu. Drugim czynnikiem jest sprawność energetyczna systemu rekuperacji – czyli jak duże oszczędności jest w stanie wygenerować cała instalacja. Projektanci oraz dystrybutorzy systemów rekuperacji utrzymują, że prawidłowo funkcjonująca wentylacja z odzyskiem ciepła powinna generować nawet 40% oszczędności. Jeśli zatem założyć koszt ogrzania domu w sezonie zimowym na poziomie np. 10 tysięcy złotych, można spodziewać się oszczędności na poziomie 3 lub 4 tysięcy złotych na jeden sezon jesienno zimowy. Oczywiście ogromne znaczenie mają tutaj aktualne ceny opału, z jakiego korzystam, a te obecnie jak wiemy są niezwykle wysokie. Jeśliby się okazało, że dzięki rekuperacji rocznie zostawałoby w portfelu 4 tysięcy złotych, można oczekiwać, że inwestycja zwróci się nawet już po 4 latach użytkowania. W kolejnych latach system rekuperacji będzie już przynosił czysty zysk. Zastanawiając się nad sensownością inwestycji w rekuperację warto również pamiętać, że mniejsze zapotrzebowanie na opał, to również pewna miara niezależności. Potrzebujemy mniej surowca, mniej potrzebujemy również miejsca do jego składowania. Specjaliści z zakresu energooszczędnych instalacji z firmy ASK zapewniają, że jeśli ktoś jest właścicielem domu jednorodzinnego i zastanawia się jak dobrze zainwestować posiadane fundusze, jedną z najlepszych opcji jest inwestycja w system rekuperacji.

Rekuperacja – jak to działa?

Jak to możliwe, że system rekuperacji tak mocno przyczynia się do obniżenia rachunków za ogrzewanie? Otóż instalacja ta pozwala na bardzo oszczędne wykorzystywanie produkowanej energii cieplnej. W tradycyjnych systemach wentylacji (zarówno mechanicznej jak i grawitacyjnej) ogromne straty energii cieplnej generowane są przy wydalaniu zużytego podgrzanego ciepła na zewnątrz budynku. Wydalając powietrze, pozbywamy się również ogromnej ilości ciepła. System rekuperacji pozwala na jego skuteczne odzyskiwanie. W wymiennikach ciepła podgrzane powietrze przekazuje energię cieplną napływającemu do budynku strumieniowi świeżego powietrza. Co bardzo istotne – energia ta może być przekazywana wielokrotnie. To właśnie dzięki temu system grzewczy może pracować na dużo niższych obrotach, ponieważ nie musi coraz to ponownie podgrzewać napływające do wnętrza budynku zimne powietrze.

Co ciekawe oszczędność energii cieplnej to nie jedyna zaleta systemu rekuperacji. Całkowita kontrola cyrkulacji powietrza w budynku pozwala również na jego najróżniejszego typu obróbkę. Użytkownicy rekuperacji bardzo sobie chwalą funkcję oczyszczania powietrza. Zaawansowane systemy filtrów stosowane w instalacjach rekuperacji pozwalają na całkowite usunięcie z napływającego do budynku powietrza najróżniejszych alergenów, cząstek stałych oraz drobnych owadów. Wszystko to sprawia, że niezależnie od pory dnia czy pory roku domownicy mogą oddychać krystalicznie czystym powietrzem. Niejako efektem ubocznym oczyszczania powietrza jest również większa czystość w mieszkaniu – na meblach dużo wolniej osadza się kurz, a podłoga dużo rzadziej wymaga odkurzania. Gdyby przypatrzeć się bliżej tym aspektom z ekonomicznego punktu widzenia, każdy z nich wiąże się z obniżeniem wydatków z domowego budżetu. Mniej sprzątania, to mniejsze zużycie wody oraz detergentów. A czystsze powietrze, to inwestycja w zdrowie całej rodziny, co ostatecznie również ma przełożenie na mniejsze wydatki.

Jeśli zatem jesteś właścicielem domu jednorodzinnego i posiadasz niezbędne środki potrzebne do inwestycji w rekuperację, obecnie raczej nie ma co się zastanawiać. Rekuperacja to inwestycja w zdrowie i komfort domowników. Jest to również większa niezależność energetyczna – szczególnie, gdy jednocześnie zainwestujemy również w urządzenia wykorzystujące różnego typu odnawialne źródła energii.

Więcej ciekawostek budowlanych znajdziesz na blogu https://www.styl-wnetrza.com.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here