Bajki dla dzieci do czytania to jeden ze sposobów rozwijania mózgu dziecka już od czasu niemowlęctwa. Wspólne czytanie razem z dzieckiem to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu. Umocnione dzięki temu zostają też rodzinne relacje, stając się głębszymi. W dzisiejszych czasach, gdy dziecko ma dostęp do telewizji i komputera od najmłodszych lat swojego życia, tym bardziej ważnym jest to, by od małego wpajać latoroślom miłość do spędzania czasu przy ciekawej książce. Dzięki temu w przyszłości dziecko może oprzeć się uzależnieniu od oglądania telewizji lub siedzenia przed komputerem, które obecnie są tak powszechnymi problemami z jakimi muszą zmierzyć się rodzice. Czas spędzony na czytaniu dziecku lub czytaniu razem z dzieckiem jest jak inwestycja, która może mieć pozytywny wpływ na przyszłość ukochanego brzdąca.
Bajki można zacząć czytać dzieciom już od momentu ich narodzin. Dzięki temu niemowlę, już od pierwszych dni swojego życia, może osłuchiwać się z rytmem wypowiedzi i melodią głosu matki. Dzięki temu już w siódmym miesiącu życia jest w stanie odróżnić matczyny głos od wypowiedzi innych ludzi.
W przypadku starszych dzieci czytanie bajek przynosi szereg korzyści. Przykładowo pozwala dziecku uczyć się radzić sobie z nowymi sytuacjami w ich życiu, często bardzo trudnymi. Takim wydarzeniem może być na przykład przeprowadzka z miejsca na miejsce, rozpoczęcie chodzenia do przedszkola lub pojawienie się na świecie nowego rodzeństwa. Na rynku dostępne są bajki terapeutyczne, które pomagają dziecku oswoić się z wyzwaniami jakie stawia przed nimi rzeczywistość, przedstawiając mu konkretny problem, do którego łatwo będzie mu się odnieść.
Bajki również pomagają również dzieciom rozwijać wyobraźnię. Czytanie książek zachęca dzieci do tworzenia w głowie ilustracji do tego, co słyszy – inaczej jest w przypadku oglądaniu bajek na ekranie, gdzie wszystko zostaje wyrażone wprost i podane jak na tacy, nie zostawiając przestrzeni na dodatkową interpretację. Skupienie się na bajce spisanej na książkowych stronach zmusza dziecko również do większego skupienia i koncentracji niż w przypadku oglądanego filmu animowanego. Uwaga nie jest rozproszona między zmieniające się obrazy i kolory.
Dzięki czytaniu bajek dzieci mogą też się uczyć wyrażać swoje emocje i radzić sobie z różnymi lękami, które odczuwają. Maluchy nie zawsze potrafią mówić o swoich uczuciach, jednak świetnie im wychodzi odczytywanie metafor, które pojawiają się w bajkach. Dzięki temu, że z łatwością mogą identyfikować się z bohaterami i razem z nimi przeżywać zapisane na książkowych stronach przygody, dzieci stopniowo uczą się oswajać różne emocje, które odczuwają – i te pozytywne, i te negatywne. Bajka jest sposobem przedstawienia ich dziecku i zapoznania go z nimi w bezpiecznej formie. Dzięki temu, że malec widzi, że bohater radzi sobie z trudną sytuacją lub stojącym na drodze problemem, zaczyna rozumieć, że i ono będzie w stanie radzić sobie z trudnościami, które spotkają je w codziennym życiu. W zależności od obaw dziecka można czytać mu odpowiednią bajkę, która pozwoli mu oswoić jego lęki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here